Povstalecká skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS), která svrhla syrský režim Bašár Asada, zřídila v Damašku prozatímní vládu. Syrské menšiny mají z budoucnosti obavy.
Už přes měsíc vládne v Sýrii nový režim po útěku prezidenta Bašára Asada ze země. Moci se chopili islamisté vedení uskupením Haját Tahrír aš-Šám, kteří nečekaně rychle ovládli strategické části země.
„Spojené státy tam mají malý kontingent a mluví se o tom, že americké jednotky budou staženy,“ řekl Jiří Schneider, dřívější velvyslanec v Izraeli a bezpečnostní analytik.
Protesty alávitů loni vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila.
Šara, jehož povstalecké uskupení Haját Tahrír aš-Šám tento měsíc po 24 letech svrhlo režim diktátora Bašára Asada, dále Syřanům přislíbil, že za zhruba rok uvidí „drastické změny“.
V souvislosti s pádem režimu Bašára Asada se mluví o strategické prohře Vladimira Putina, protože ztratil jednoho z klientů v důležité oblasti. Cítíme, že to tak je, ale co to konkrétně znamená?
Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z 16členné posádky jsou nezvěstní. Loď spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.
Turecko údajně chystá vojenskou ofenzivu proti kurdským milicím na východě Sýrie. Podle amerických zdrojů začalo Turecko shromažďovat vojenské síly u města Kobani u turecko-syrské hranice.
„Poté, co Izrael poškodil Hizballáh a Hamás, přišla na řasu Sýrie,“ usuzuje bývalý opoziční politik Mazen Maialeh. „Signály zatím vypadají pozitivně,“ hodnotí vývoj lékařka Samira Sibaiova.
Skupina od roku 2017 spravovala provincii Idlib, kde podle expertů vytvořila určitou úroveň stability, vládnoucí pragmatismem a disciplínou. Zároveň si ale vybudovala silné bezpečnostní síly.
„Situaci s velkou obavou sledují syrští Kurdové. Chtěli by být součástí nové vlády, náznaky o tom ale zatím nemluví,“ říká zpravodajka České televize Darja Stomatová, která je v syrském Kurdistánu.
Ať hovoříte s lidmi z vyšší třídy, chudšími, všichni slaví poměrně jednotně a říkají, že teď je třeba vybudovat novou Sýrii. Občas ale podotkne, že naučit se žít ve svobodě bude nesnadné, říká Boháč.
Organizace v pátek v prohlášení oznámila, že spustila telefonní linky, které mají rodinám pomoci s nimi propojit vězně osvobozené z věznic padlého režimu Bašára Asada.
„Povstalci byli prostě najednou velmi úspěšní a zbořilo se to jako domeček z karet,“ popisuje pád režimu Bašára Asada v Sýrii bezpečnostní expert Jiří Schneider.
„Pád Asadova režimu nabízí syrskému lidu novou naději. Tento okamžik s sebou ale přináší i rizika a útrapy,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.
Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), podle něhož jsou mezi vysídlenými hlavně ženy a děti.
Jedním z místních, kteří ze Sýrie neuprchli, je 43letý Zuhajr. Žije ve čtvrti, kde v roce 2012 rebelové a vláda sváděli první bitvy. Budovy jsou zcela zdevastované a podle Zuhajra úmyslně neopravené.
Řada Syřanů znala příslušníky Asadovy bezpečnosti, kteří zatýkali, vyslýchali a mučili nebo mají podíl na tom, že zmizeli jejich příbuzní. Od těchto obyvatel je slyšet volání po lynči a pomstě.
Musíme zjistit, co vlastně Džulání chce, říká europoslanec Ondřej Dostál z koalice Stačilo! Stabilizace země je i v našem zájmu, reaguje poslankyně Eva Decroix z ODS.
V neděli dav lidí dorazil do jedné z nejznámějších syrských věznic v Sidnáji. V úterý se pak stovky lidí sjely do márnice v damašské nemocnici, kam bylo převezeno 38 těl objevených ve věznici.
„Je v bezpečí a ukazuje to, že Rusko v takové mimořádné situaci jedná tak, jak je třeba,“ řekl Rjabkov podle přepisu na webu NBC News. Dodal, že neupřesní, „co se stalo a jak to bylo vyřešeno“.