Thajská opozice slaví historické vítězství a hledá koaliční partnery
Thajskou vládu s největší pravděpodobností povede Jinglak Šinavatra. Její strana Puea Thai získala v pětisetčlenném parlamentu 264 křesel, zatímco dosud vládnoucí Demokraté současného premiéra Apchisita Vedžadžívy jen 160 mandátů. Den po volbách už také začínají jednání o vytvoření vládnoucí koalice, kartami však ještě mohou zamíchat odvolání neúspěšných kandidátů.
Voleb se zúčastnilo téměř 74 procent z 47 milionů voličů, což slibuje, že v zemi po politické krizi může zavládnout klid. Hlasování neprovázely větší problémy nebo násilnosti.
Jinglak Šinavatra má velkou šanci stát se historicky první ženou stojící v čele thajské vlády. Sama přiznává, že je ‚klonem‘ svého bratra a že nemá žádné politické zkušenosti – je obchodnicí. Volební kampaň řídil ze své vily v Dubaji Tchaksin Šinavatra.
Výsledky thajských voleb komentuje z Bangkoku východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš
Pravděpodobná budoucí premiérka už také potvrdila, že vyjednává o vytvoření kabinetu s menší regionální stranou Chart Thai, která získala 55 mandátů, vyloučena není ani širší koalice.
Komentátoři zároveň označují vítězství opozice za triumfální úspěch expremiéra Tchaksina Šinavatry svrženého vojenským pučem v roce 2006.
Volby ukázaly, že populistická politika Šinavatry má u Thajců velkou odezvu. Nikoli však u mocenských elit, z jejichž strany hrozí další puč. Panovnický dvůr nebo generálové si totiž nepřejí nic jiného, než uvrhnout Šinavatru do vězení. Už mu zabavili majetek v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
Diskutuje se také o amnestii, která by se vztahovala i na Tchaksina Šinavatru, který by se mohl vrátit, ale to by podle některých expertů mohlo vyhnat do ulic royalisty a vyvolat další střety.