Tisíce Američanů nevyrazí v pondělí do práce. Vláda je kvůli sporům v Senátu dál bez peněz na provoz
Americký Senát opět odložil, tentokrát na pondělní poledne lokálního času, hlasování o případné dohodě o dočasném rozpočtu pro federální vládu, která nemá od soboty dostatek peněz na běžný provoz. Hlasování odsouvají spory mezi republikány a demokraty, kteří se neshodnou na otázkách imigrace nebo financování zdi na hranici s Mexikem.
Kvůli neshodám v Senátu v pondělí ráno nevyrazí do práce až stovky tisíc federálních zaměstnanců. Výjimkou jsou například ti z národních muzeí ve Washingtonu, která ohlásila, že v pondělí nezavřou.
Odhadl Trumpův triumf. Teď Allan Lichtman předpovídá, že vyhrají demokraté a prezidenta odvolají
Číst článek
Naopak národní parky jako Grand Canyon nebo Yellowstone zůstanou sice přístupné, ale bez jakýchkoli federálních služeb, jako je odklízení sněhu nebo úklid toalet. Ochromen může být taky odvoz odpadků nebo výuka na státních školách.
Osud 'dreamers'
Senátoři v pátek svým hlasováním dodatečné financování federální vlády neumožnili hlavně kvůli sporům o imigrační témata. Demokraté schválení podmiňují ochranou přistěhovalců, takzvaných dreamers, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.
Republikáni včetně prezidenta Donalda Trumpa se s demokraty navzájem obviňují, že si berou americké federální zaměstnance za své rukojmí, když je nutí zůstat doma nebo aspoň dočasně pracovat bez nároku na mzdu.
'Ze snu do neznáma.' Američané se bouří proti rušení vízového programu DACA, soud řeší první žalobu
Číst článek
Po víkendových neshodách se očekávalo, že senátoři budou hlasovat hodinu po nedělní půlnoci místního času (tedy v sedm ráno SEČ), aby dočasný rozpočet pro období do 8. února schválili ještě před začátkem pracovního týdne. Nicméně dohody o návrhu se nepodařilo dosáhnout.
„Stále jsme nedospěli k dohodě přijatelné pro obě strany,“ uvedl šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v neděli pozdě večer oznámil, že další jednání budou pokračovat v pondělí.
Pokud při pondělním hlasování návrh projde, zajistí to federální peníze jen do 8. února. Tedy na dobu o týden kratší než byl původní záměr.
Donald Trump se ke sporům v Senátu dlouho nevyjadřoval, až v neděli na twitteru vyzdvihnul snahu republikánů chránit hranice USA a kritizoval demokraty za zdržování. Mimo jiné navrhl, aby v případě dalších průtahů republikáni zvolili takzvané „nukleární řešení“, tedy procedurální kličku, s níž by strana ke schválení financování nepotřebovala 60 ale jen 51 hlasů (počet republikánů v Senátu).
Na výročí bez peněz
Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu 16 dnů. Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích.
Trump je první rok americkým prezidentem. Připomeňte si jeho nejvýznamnější kroky
Číst článek
Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria. To prozatím poslední tedy vypršelo v pátek o půlnoci místního času.
Dohoda o dočasném rozpočtu neprošla Kongresem ani přesto, že obě jeho komory nyní ovládají republikáni. Sněmovna reprezentantů sice minulý týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují.
Federální vláda se tak úderem páteční půlnoci washingtonského času ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident Donald Trump slavil rok od uvedení do úřadu.