Rozpoznat fake news je v 'Trumpově věku' otázkou přežití, varuje držitel Pulitzerovy ceny

Několik organizací vyhlásilo slovem roku 2017 termín fake news. Za svůj raketový vzestup vděčí hlavně jedinému muži - Donaldu Trumpovi. Americký zpravodaj Radiožurnálu mluvil s držitelem Pulitzerovy ceny Alanem Millerem, který se ve své nové profesi jevem fake news dlouhodobě zabývá.

Doporučujeme Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Březnový protest na Manhattanu proti rozhodnutí prezidenta Trumpa nevpustit na tiskovou konferenci část médií včetně CNN či New York Times (ilustrační snímek).

Březnový protest na Manhattanu proti rozhodnutí prezidenta Trumpa nevpustit na tiskovou konferenci část médií včetně CNN či New York Times (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Svůj věčný souboj s médii chce Donald Trump ve středu dovést k dokonalosti - v noci našeho času plánuje vyhlásit takzvané Fake News Awards. Podle toho, co prezident Spojených států avizoval, udělí svou osobní anticenu těm médiím, která považuje za nejvíc zkorumpovaná a předpojatá.

Začalo to už před nástupem do funkce a z pozice prezidenta v tom Donald Trump pokračuje. Především televizi CNN rád nazývá fake news, tedy falešným zpravodajstvím, a odmítá odpovídat na otázky.

Trump: Fake news jsem vdechl život 

V rozhovoru pro konkurenční Fox News Trump dokonce mluvil o tom, že právě on termínu fake news vdechl život. Sice s ním ve skutečnosti už dřív přišli jiní, ale je pravda, že Trump jím veřejný prostor zaplavil. Dokonce tak nebývale, že několik organizací vyhlásilo pojem Fake News slovem roku 2017. Co je podstatné - Donald Trump si tohle sousloví vyložil po svém a jeho význam v podstatě převrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Alanem Millerem, držitelem Pullitzerovy ceny a odborníkem na fenomén fake news, mluvil Jan Kaliba.

"Především termín fake news hodně zpopularizoval, používá se opravdu často, ať už to činí prezident, nebo jiní. A taky je hodně zpolitizovaný. Žijeme v době extrémně polarizované a lidi se spíš chtějí utvrzovat v tom, čemu věří, než hledat zdroje, které je informují, nebo dokonce jejich domněnky zpochybňují," myslí si Miller.

Alan Miller je držitelem Pulitzerovy ceny, ale před deseti lety z médií odešel a založil ve Washingtonu - jak zdůrazňuje - nadstranickou organizaci The News Literacy Project. Ta učí kritickému myšlení o informacích, které se objevují nejen v médiích, a tak se i pojmem fake news dlouhodobě zabývá.

Za Trumpova prezidentství se vyznění termínu ovšem poněkud mění, vysvětluje Miller v rozhovoru pro Český rozhlas. „Lidé mají tendenci vnímat zprávy černobíle nebo v případě republikánů a demokratů červenomodře. Teď se tenhle trend dostává do další fáze - za fake news se označí cokoli, s čím nesouhlasím, a naopak skutečnou zprávou je jen to, co odpovídá mému pohledu na věc,“ popisuje Miller.

Fake news nejsou chyba, ale záměr

Neznamená to, že by se fake news nevyskytovaly ve veřejném prostoru, včetně tradičních mainstreamových médií, na která prezident Trump často útočí. „Ale rozlišoval bych mezi vymyšlenými, tedy falešnými informacemi a nekvalitní žurnalistikou,“ zdůrazňuje Miller.

„Pokud novinář udělá chybu, která se pak opraví, anebo do zpravodajství pronikne předpojatost, jak se občas stává, tak je to nedokonalá žurnalistika. Kdežto fake news znamená opak žurnalistiky - záměrně smyšlené informace, které mají uvést omyl a v něčí neprospěch dezinformovat, ať kvůli zisku, nebo z ideologických pohnutek.“

Anglickým výrazem roku je 'fake news'. Trump se prohlásil za jeho autora, jazykovědci to odmítli

Číst článek

Trumpovo uchopení termínu fake news, ale i další víceméně celosvětové jevy a pojmy poslední doby jako alternativní fakta, dezinformační kampaně nebo debaty o tom, jestli v současné době na přesnosti informací ještě vůbec záleží, jestli tradiční média svou roli zvládají a jak se v nepřehledném terénu internetového věku orientovat - to všechno Millerovu Projektu mediální gramotnosti svým způsobem svědčí.

Organizace, která šíří osvětu o tom, jak ověřovat informace, jak rozeznat zpravodajství od názorové žurnalistiky a kde už začíná manipulace s fakty, se totiž rázem ocitla v centru dění.

Novináři, pozor!

A to zároveň s novináři. Alan Miller upozorňuje, že ti jsou dnes na obzvlášť tenkém ledě. „Obzvlášť za této administrativy je víc než kdy jindy nutné, aby novináři dělali práci pořádně. Aby na ni měli dostatek času, dvojnásob ověřovali informace od svých zdrojů a nedělali chyby, kterých se mohou vyvarovat. Zkrátka nedopouštět se ničeho, co by se dalo vnímat tak, že si vymýšlejí nebo že jsou předpojatí,“ zdůrazňuje držitel Pulitzera.

'Obama je gay a radikální muslim.' Zemřel král hoaxů a fake news Paul Horner

Číst článek

Ovšem zároveň platí, že Donald Trump, s chutí nálepkující média svou verzí pojmu fake news, sám během prvního roku svého prezidentství šířil dezinformace. Takže i v tomhle smyslu osvětové působení organizace The News Literacy Project s Donaldem Trumpem souvisí.

„Jádrem naší činnosti nejsou jen zprávy, ale informace obecně - a ty dnes získáváme z mnoha zdrojů, nejen z médií,“ říká Miller. „Klíčové je, podle čeho se lidé rozhodují, čemu věří, které informace sdílejí. V informačním věku je to otázka přežití. Různé dezinformace a konspirační teorie jsou nebezpečné a umět je rozeznat, to je zásadní dovednost pro budoucí zdraví demokracie v této zemi.“

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme