Tisíce Tunisanů míří přes Sicílii za prací do Evropy
Přes milion Libyjců by mohlo potřebovat humanitární pomoc. Jde jak o uprchlíky, tak i lidi přímo v Libyi. Tvrdí to humanitární koordinátorka OSN Valerie Amosová. Uprchlíci z Libye se počítají už na statisíce.
Naprostá většina z nich je v táborech na tunisko-libyjských hranicích. A po třech týdnech pobytu na tuniském území se vydávají přes Středozemní moře do Evropy. Nezastavilo je v tom ani neklidné moře.
Během posledních 36 hodin připlulo na sicilský ostrov Lampedusa 1700 lidí. Imigrační centrum na ostrově je přitom určené pro 800 lidí. A podle naší spolupracovnice v Itálii Vědunky Lunardi se očekává, že tato migrační vlna se pravděpodobně ještě rozroste. Malé dřevěné lodě vyplouvají i na opravdu neklidné moře, přestože je to velmi nebezpečné.
Naše spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi o přilivu uprchlíků mluvila ve Světě o desáté
Bývalá tuniská vláda na základě bilaterálních dohod hlídkovala při pobřeží a vyplouvání lodí s migranty nedovolovala. Teď už ale nikdo nic nekontroluje. Není jasné, jestli proto, že tuniská policie a armáda není schopna pobřeží kontrolovat, nebo jestli je kontrolovat nechce.
Je také známo, že převážeči, kteří vyplouvali z Libye, se přeorganizovali a přesunuli právě do Tuniska. Celkem od začátku roku připlulo na Lampeduso kolem osmi tisíc lidí, ale soudí se, že je to teprve začátek.
Za cestu se platí nejméně tisíc eur
Zatímco v minulých letech tam připlouvali především lidé z Etiopie, Somálska a Eritreje, v posledních dnech jsou to téměř výhradně Tunisané, kteří za nebezpečnou cestu přes moře zaplatili nejméně tisíc eur. Nejedná se tedy o ty nejchudší Tunisany. Všichni chtějí najít práci v Evropě; v podstatě to jsou nelegální imigranti.
Nejde - alespoň zatím - o lidi, kteří ze severní Afriky utíkají v obavách o život před nepokoji. I když se čeká, že začnou připlouvat i Libyjci nebo imigranti, kteří v Libyi pracovali. Teď se jedná o Tunisany. Protože právě oni při demonstracích proti režimu požadovali na nové vládě, aby jim umožnila emigraci do Evropy, kde si chtějí najít práci.
Velká většina z nich nemíní zůstat v Itálii, ale chce dál do Evropy, zejména do Francie a Německa. Francie už hlásí zvýšený počet Tunisanů, kteří chtějí nelegálně přejít z Itálie do Francie, kde mají často příbuzné a známé. V italských imigračních centrech nemohou být drženi proti své vůli, když požádají o azyl nebo mezinárodní ochranu, a tak jednoduše centra opouštějí.
O azyl žádá přibližně pětina Tunisanů, kteří od ledna na ostrov Lampedusa připluli. Ostatní by měli být teoreticky repatriováni jako nelegální imigranti. Tunisko ale prozatím repatriace odmítá, přijímá nanejvýš 4 lidi denně.
Zvětšit mapu