Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Tisk: Bushova vláda New Orleans dávno odepsala

New Orleans se stále topí, Bushova vláda město odepsala. Britská armáda vyšetřuje záznam, na němž vojáci bijí Iráčany. Čtyři pilíře společného evropského trhu se otřásají v základech. Taková jsou témata pondělního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Přestože velká část New Orleans stále připomíná japonské Nagasaki po svržení atomové bomby, zdá se, že americký prezident George Bush a kongres ovládaný republikány na něj úplně zapomněli, píše ve svém dnešním vydání americký deník The Washington Post.

V letošní zprávě o stavu unie zmínil prezident Bush New Orleans pouze stručně. Na nedávné tiskové konferenci v souvislosti se slíbenou finanční pomocí z federálních zdrojů připomněl, že slíbených 85 miliard dolarů je hodně peněz.

Bohužel žádná taková pomoc nedorazila. Obyvatelé, kteří se mezitím vrátili zpět do města, se trápí nad tím, jak nalézt potřebnou rovnováhu mezi všudypřítomnou bezmocností a snahou prezentovat město jako místo, které stojí za to jednak navštívit, ale také se tam natrvalo vrátit.

Pravdou ale je, že je úplně jedno, o co se stávající obyvatelé města snaží. Vláda prezidenta Bushe totiž město už dávno úplně odepsala. My všichni tady v New Orleans jsme ale stále v přímém ohrožení života, tak zní vzkaz pro prezidenta Bushe, píše závěrem The Washington Post.

Britský deník The Daily Telegraph dnes komentuje současnou aféru v britské královské armádě. Začneme hledat nějaké vysvětlení a po chvíli se z nich stanou výmluvy. Britští vojáci jsou mladí, možná o něco starší než Iráčané, které na videozáznamu evidentně mlátí.

Vojáci mají těžkou práci a jsou daleko od domova. Riskují své životy, aby místnímu obyvatelstvu zaručili bezpečnost. Všechno, čeho se jim ale za to od nich dostává, jsou urážky a kameny. Jsou plní testosteronu a adrenalinu a těžko by se od nich dalo předpokládat, že se z nich najednou stanou sociální pracovníci.

Mimochodem, ke špatnému zacházení s vězni ze strany vojáků docházelo i v minulosti. Věděli jsme, že britští vojáci mučili zajatce ve dvou světových válkách. Nikdy jsme ale nedovolili, aby špatné chování jednotlivce odvrátilo naši pozornost od širšího pohledu na věc. Tím totiž byl válečný program.

Proč by tomu dnes mělo být jinak? Kdo bude mít užitek z toho, že se noviny News of the World rozhodly zveřejnit ony obrázky? Všechny tyto argumenty jsou možná pravdivé. Jsou ale naprosto irelevantní. Britská armáda se od irácké domobrany liší právě tím, že se řídí pravidly. V okamžiku, kdy na tohle zapomeneme, snížíme naše vojáky na úroveň teroristů, konstatuje list.

Společný evropský trh je založený na čtyřech pilířích: svobodě pohybu zboží, kapitálu, pracovních sil a služeb. Jejich posilování v posledních desetiletích zvyšovalo prosperitu i svobodu Evropanů. Nyní ale nastává zvrat, píše týdeník Economist. Cituje z něj zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Vít Pohanka.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme