Tisk: Evropská ústava může narazit na skeptické nálady v Česku a Polsku

Evropská ústava může narazit na skeptické nálady v Česku a Polsku. Jak se země jižní Asie vyrovnají s následky ničivé katastrofy? Princ Harry se královské rodině postaral o další skandál. To jsou témata čtvrtečního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Europarlament se včera jasně vyjádřil pro přijetí evropské ústavy, píše se v německém deníku Süddeutsche Zeitung. 500 poslanců pro, 137 proti a 40 se zdrželo hlasování, vypočítává list. Jasné ANO znamená signál pro obyvatele jednotlivých zemí, které musí ústavu ratifikovat. Nejméně devět zemí to hodlá provést pomocí referenda, dodává Süddeutsche Zeitung.

Dosud ratifikovalo ústavu pouze Maďarsko a Litva, připomíná další německý list Der Tagesspiegel. Otazník visí nad hlasováním v Dánsku a Velké Británii, kde nejdříve proběhnou volby do dolní komory parlamentu, což může výrazně zamíchat kartami. Také Polsko a Česká republika patří k silným euroskeptikům, zde by mohla evropská ústava narazit, soudí německý Der Tagesspiegel.

Výrazný euroskepticismus připisuje České republice také rakouský Der Standart. Projevy prezidenta Václava Klause hovoří jasně o náladách u našich sousedů, píše rakouský list. Včerejší radost nad výsledkem hlasování tak může být předčasná, soudí deník. Neměli bychom zatím příliš plýtvat velkými slovy. Idea jednotné ústavy je sice lákavá, ale je těžké, aby se s textem ztotožnili všichni obyvatelé pětadvaceti členských zemí, uzavírá rakouský Der Standard.

Až dva miliony obyvatel jižní Asie se po ničivých úderech tsunami ocitnou v obrovské chudobě, uvádí severoamerický deník The Washington Post. Své tvrzení opírá o studii Asijské rozvojové banky, která se snažila odhadnout následky přírodní katastrofy pro jednotlivé země. Podle těchto údajů se ekonomiky jednotlivých zemí vyrovnají se ztrátami lépe než tomu bylo u zemí jihovýchodní Asie po epidemii SARS v roce 2003. Ekonomiky Srí Lanky, Indonésie, Indie a dalších postižených zemí jsou totiž dynamičtější, vysvětluje americký list.

Mnohem více však důsledky katastrofy dopadnou na jednotlivé obyvatele. Už nyní se objevují zprávy, že někteří vesničané, kteří přišli o všechno, dokonce kvůli přežití obchodují s dětmi. Mnohým voda vzala veškeré živobytí, a bude trvat dlouho, než se jejich životní podmínky zlepší. Podle odhadů se s chudobou potýká až milión Indonésanů, půl miliónu Srílančanů a mnoho dalších obyvatel z jiných zemí, uvádí severoamerický list The Washington Post.

Slovenské deníky reagují na včerejší rozhodnutí vlády o pomoci jihovýchodní Asii. Shodují se v názoru, že reakce na živelnou tragédii byla pomalá a nedostatečná. Deník Pravda píše, že Slováci vypadají v porovnání například s Čechy nebo Rakušany jako držgrešle. V komentáři nazvaném Slovenské tsunami se konstatuje, že se Slovensko rozhodlo na asijské pohromě ušetřit, a to od vlády, přes umělce, po běžné občany. Z listu cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Britská královská rodina vévodí titulním stranám všech britských deníků. Jak informuje list Guardian, o skandál se postaral princ Harry, když si na maškarní bál vybral netradiční masku nacistickou uniformu, kterou ještě na rameni "vyzdobil" páskou s hákovým křížem. Fotografii kouřícího Harryho v uniformě Wermachtu otiskl deník Sun a okamžitě vyvolala obrovský skandál. Právě za 14 dní si svět připomene šedesáté výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde zahynulo více než milión židů.

Princ se včera za své pochybení omluvil, pokračuje list, ovšem britské židovské skupiny se stále velmi zlobí. Jiní se zase diví, jak si vůbec mohl Harry myslet, že nacistická uniforma je vtipný převlek. Dvacetiletý Harry byl vždycky tvrdým oříškem pro imagemakery královské rodiny, pokračuje Guardian. Problémy s alkoholem, drogami nebo jeho pochybné vztahy mu zatím na veřejnosti příliš neuškodily. Nyní však šlápl hodně vedle, konstatuje britský Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme