‚Tři šikovní kluci nabízejí své služby, lámeme kosti a mrzačíme.‘ Zločinci inzerují své služby na telegramu

Zadržení Jihoameričana, který měl začátkem června v Praze na objednávku zapálit autobus, upozornilo na fenomén nájemných kriminálníků. Žháře údajně na telegramu naverboval uživatel z Ruska. Zločinci přesunuli své nabídky právě na tuto síť, kde jeden z kanálů nabízí i tak konkrétní služby, jako je zapálení auta v Česku. „Tři šikovní kluci nabízejí své služby. Lámeme kosti a mrzačíme,“ stojí v jiném inzerátu, jak popsal server Investigace.cz.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krimi, detektivka, lupa, pistole, otisky prstů, rukavice, akta, zločin, thriller

krimi, detektivka, lupa, pistole, otisky prstů, rukavice, akta, zločin, thriller | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Nájemní kriminálníci, kteří jsou v ruskojazyčném prostředí známí jako „sportici“ kvůli svému sportovního vzhledu, nabízejí své služby v postsovětském prostoru a střední Evropě. Nábor, nabídky i objednávky publikují na telegramu. Jejich „služby“ se pohybují od fyzických útoků a žhářství až po znásilnění. 

„Tři šikovní kluci nabízejí své služby. Každý z nás trénuje box více než osm let. Lámeme kosti a mrzačíme. Donutíme každého, aby se bál, případně ho pošleme do nemocnice,“ zní reklama kazašských sportiků, kterou cituje server Investigace.cz.

Platilo žháře Rusko? Bílým místem útoku v DPP zůstává skupina na Telegramu

Číst článek

Podle jiného telegramového kanálu, který Investigace.cz objevila, operují sportici i v Česku. Kanál má kolem deseti tisíc sledujících a nabírá i další „sportovce“. Při náboru je největší poptávka po mužích do 35 let, ale sportikem se může stát i nezletilý.

Mimo to kanál nabízí i návod, jak provést objednávku, a avizuje, že při poskytnutí více detailů zajistí sportici rychlé vyřízení. Skupina zde také ujišťuje, že objednávka bude anonymní.

Podle muže, který zde má na starosti nábor a zákazníky, měla skupina objednávky nejen z Česka, ale také z Polska a Litvy. Muž poslal novinářce, která ho kontaktovala, i údajné ukázky práce – například videa s oběťmi. Dostupné jsou i ceny. Zničení auta stojí 400 dolarů, tedy necelých deset tisíc korun.

Sdělené informace se nepodařilo dále ověřit a stejně tak nelze potvrdit, zda poskytnutá videa byla pořízena v Evropě. Otázkou také zůstává, zda byl podobným způsobem najatý žhář, který se v červnu pokusil v Praze zapálit autobus v depu.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje podezření, že byl Jihoameričan najat ke žhářskému útoku z Ruska.

Ampule i tablety za desítky milionů. Celníci zadrželi síť výrobců anabolik, skupina byla řízená z Česka

Číst článek

Výhodný byznys

Skupiny organizovaného zločinu v devadesátých letech minulého století často vznikaly kolem bývalých sportovců – například Solcevská mafie Sergeje Michajlova, připomíná dále Investigace.cz.

Mnoho mladých se věnovalo sportu, protože byl v bývalém sovětském režimu cestou k úspěchu. Když se začala formovat v osmdesátých letech sovětská podnikatelská vrstva, noví podnikatelé je často najímali jako ochranku.

Ještě nedávno sportiki působili na nelegálním darknetu. Úpadek příjmů během pandemie a to, že se policie naučila zločin na darknetu odhalovat, je ale zavedl na telegram. Ten může používat téměř každý.

Dnes si sportik může podle ruskojazyčného serveru Vot Tak vydělat měsíčně až dva tisíce dolarů (asi 46 tisíc korun), přičemž platby obyčejně probíhají v kryptoměnách.

Zároveň nejde o fenomén limitovaný jen na postsovětský prostor a východní Evropu – jinde je známý jako „revenge for hire“ (česky pomsta na objednávku), „violence as a service“ (násilí jako služba) nebo IRL jobs (práce v reálném životě).

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme