Unikátní archivy vydají další svědectví o holocaustu

Německo historikům plně zpřístupní archivní dokumenty Mezinárodní pátrací služby. Pro vědecké účely tak bude možné využít unikátních dokumentů o obětech nacistické diktatury. Mezinárodní pátrací služba měla po druhé světové válce za úkol objasňovat osudy pohřešovaných osob neněmecké národnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim-Březinka

Osvětim-Březinka | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Německo se dlouhá léta obávalo možného porušení práv obětí nacistické hrůzovlády na ochranu osobních údajů. Třeba karty vězňů koncentračních táborů totiž obsahují řadu citlivých údajů, včetně sexuální orientace, prodělaných nemocí nebo předchozích trestů.

Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová je teď přesvědčená o tom, že v žádné ze zemí, které budou chtít archivní dokumenty prostudovat, zneužití dat nehrozí. Na otázku, jestli Německo bude čelit žalobám ze strany pozůstalých po obětech, ministryně lakonicky odvětila: "Uvidíme..."

Minimálně 30 miliónů stran dokumentů Mezinárodní pátrací služby o celkem 17 a půl miliónech obětí nacismu, je uloženo v hesenském Bad Arolsenu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme