USA podezírají Rusko z podílu na onemocněních diplomatů v Havaně. Veřejně však Washington Moskvu neobvinil

Rusko je hlavním podezřelým v kauze záhadných onemocnění amerických diplomatů na Kubě a v Číně. V úterý to oznámila americká televize NBC s odvoláním na nejmenované americké úředníky. Důkazy prý ale nejsou dostatečné k tomu, aby Washington Moskvu veřejně obvinil.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havana

Kuba zorganizovala vlastní vyšetřování, které zatím údajně k ničemu nevedlo. Podíl na útocích Havana odmítá. | Foto: Nigel Pacquette | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Nemoc doprovázená ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou postihla podle Washingtonu od roku 2016 téměř třicítku amerických diplomatů v Havaně. Podobné problémy byly zaregistrovány také mezi personálem diplomatické mise USA v jihočínském Kantonu. USA stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu.

Jako škrábání nehtů na tabuli. Agentura zveřejnila záznam akustického útoku na ambasádu USA na Kubě

Číst článek

Americká média v minulosti spekulovala, že symptomy jsou důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami. Příčina problémů ale nebyla doposud objasněna. Vědci z americké Michiganské univerzity letos na jaře uvedli, že zvuky mohly být vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy.

Elektromagnetické zbraně

Podle NBC americké podezření na ruskou účast pramení ze zachycené komunikace. Do vyšetřování se zapojili vyšetřovatelé z FBI, agenti CIA a příslušníci dalších tajných služeb USA. Kuba zorganizovala vlastní vyšetřování, které zatím údajně k ničemu nevedlo. Podíl na útocích Havana odmítá.

Televize NBC uvedla, že při akci mohly být použity vysoce vyspělé elektromagnetické zbraně, možná ve spojení s dalšími technickými prostředky. Američtí experti se prý v rámci vyšetřování pokusili vyrobit podobnou zbraň, kterou vyzkoušeli na pokusných zvířatech. Testy se provádějí na letecké základně Kirtland v Novém Mexiku, kde jsou k dispozici mohutné lasery a laboratoře pro zkoušky elektromagnetických zbraní, oznámila NBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme