V Číně žije až 130 miliardářů. Charita je tam ale teprve v počátcích
V Číně dnes žije asi sto třicet miliardářů a na devět set tisíc dolarových milionářů. Ve srovnání se Západem je ale charita v nejlidnatější zemi světa teprve v plenkách. A právě to chtěli také změnit dva nejbohatší Američané, Bill Gates a Warren Buffett, kteří se v Pekingu sešli s čínskými miliardáři.
Čína má dnes sice po USA nejvíce miliardářů na světě, ročně však obyvatelé nejlidnatější země planety věnují na charitativní účely zhruba devadesát miliard korun, zatímco tržby obchodů s luxusními značkami v ČLR jsou více než dvojnásobné. Pro srovnání, Američané darují ročně na tři sta miliard dolarů, nyní navíc Gates s Buffettem přesvědčili desítky boháčů ze Spojených států, aby po smrti darovali nejméně polovinu majetku na dobročinné účely.
V Číně ale vše stěžují i různá byrokratická omezení, podnikatelé si například mohou z daní odečíst jen dvanáct procent z čistého ročního zisku, zatímco dárci na Západě mají lepší podmínky. S potížemi se potýkají i samotné charitativní organizace a nadace, podle platných zákonů totiž mohou na platy zaměstnanců a vlastní chod utratit jen deset procent ze všech peněz, které dostanou, což je více než limitující.
Gates i Buffett nicméně věří, že potenciál je obrovský, i když na druhé straně je nutno poznamenat, že Číňané zatím na něco takového jednoduše nejsou zvyklí. Ale první vlaštovky tu určitě jsou, takovým až zářným příkladem je podnikatel Čchen Kuang-piao, který posílá značné finanční částky vždy v případě různých havárií a přírodních katastrof včetně zemětřesení v S´-čuanu.
Jen šampaňské a sušenky
Například v roce 2009 měla jeho firma čistý zisk v přepočtu 1,1 miliardy korun, z něho však daroval rovných osm set milionů. Ostatně pozvání zúčastnit se setkání s Gatesem a Buffetem veřejně přijali jen dva čínští miliardáři a jedním z nich byl právě i dvaačtyřicetiletý Čchen.
Z čínských miliardářů si schůzku z oběma Američany nenechal ujít ještě například hotelový magnát Jü Pchang-nien, ředitelka developerské společnosti SOHO China Čang Sin nebo právě někdejší rolník Čchen Kuang-piao, který se vrhnul na recyklování odpadu a dnes je miliardářem, ty všechny spolu s rodinnými příslušníky přivážely do zámeckého hotelu Chateau Laffitte limuzíny.
A i když na ně nakonec nečekaly bohatě prostřené stoly s vybranými pokrmy, podávalo se ‚pouze‘ šampaňské, sušenky a voda, tak fotografie s Gatesem a Buffetem pro ně měla mnohem větší cenu. Takže odcházeli sice hladoví, ovšem spokojení. A to i proto, že je oba Američané nijak nenutili k darování nabytého jmění na dobročinné účely. Ostatně i kvůli těmto obavám více než polovina z padesáti původně pozvaných Číňanů nedorazila. Přesto Buffet označil setkání za velmi úspěšné.