V Číně žije až 130 miliardářů. Charita je tam ale teprve v počátcích

V Číně dnes žije asi sto třicet miliardářů a na devět set tisíc dolarových milionářů. Ve srovnání se Západem je ale charita v nejlidnatější zemi světa teprve v plenkách. A právě to chtěli také změnit dva nejbohatší Američané, Bill Gates a Warren Buffett, kteří se v Pekingu sešli s čínskými miliardáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohňostroj v ulicích nočního Pekingu

Ohňostroj v ulicích nočního Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Čína má dnes sice po USA nejvíce miliardářů na světě, ročně však obyvatelé nejlidnatější země planety věnují na charitativní účely zhruba devadesát miliard korun, zatímco tržby obchodů s luxusními značkami v ČLR jsou více než dvojnásobné. Pro srovnání, Američané darují ročně na tři sta miliard dolarů, nyní navíc Gates s Buffettem přesvědčili desítky boháčů ze Spojených států, aby po smrti darovali nejméně polovinu majetku na dobročinné účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

mikoláš.mp3

V Číně ale vše stěžují i různá byrokratická omezení, podnikatelé si například mohou z daní odečíst jen dvanáct procent z čistého ročního zisku, zatímco dárci na Západě mají lepší podmínky. S potížemi se potýkají i samotné charitativní organizace a nadace, podle platných zákonů totiž mohou na platy zaměstnanců a vlastní chod utratit jen deset procent ze všech peněz, které dostanou, což je více než limitující.

Gates i Buffett nicméně věří, že potenciál je obrovský, i když na druhé straně je nutno poznamenat, že Číňané zatím na něco takového jednoduše nejsou zvyklí. Ale první vlaštovky tu určitě jsou, takovým až zářným příkladem je podnikatel Čchen Kuang-piao, který posílá značné finanční částky vždy v případě různých havárií a přírodních katastrof včetně zemětřesení v S´-čuanu.

Jen šampaňské a sušenky

Například v roce 2009 měla jeho firma čistý zisk v přepočtu 1,1 miliardy korun, z něho však daroval rovných osm set milionů. Ostatně pozvání zúčastnit se setkání s Gatesem a Buffetem veřejně přijali jen dva čínští miliardáři a jedním z nich byl právě i dvaačtyřicetiletý Čchen.

Z čínských miliardářů si schůzku z oběma Američany nenechal ujít ještě například hotelový magnát Jü Pchang-nien, ředitelka developerské společnosti SOHO China Čang Sin nebo právě někdejší rolník Čchen Kuang-piao, který se vrhnul na recyklování odpadu a dnes je miliardářem, ty všechny spolu s rodinnými příslušníky přivážely do zámeckého hotelu Chateau Laffitte limuzíny.

A i když na ně nakonec nečekaly bohatě prostřené stoly s vybranými pokrmy, podávalo se ‚pouze‘ šampaňské, sušenky a voda, tak fotografie s Gatesem a Buffetem pro ně měla mnohem větší cenu. Takže odcházeli sice hladoví, ovšem spokojení. A to i proto, že je oba Američané nijak nenutili k darování nabytého jmění na dobročinné účely. Ostatně i kvůli těmto obavám více než polovina z padesáti původně pozvaných Číňanů nedorazila. Přesto Buffet označil setkání za velmi úspěšné.

Robert Mikoláš, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme