V den chystaného podpisu britský soud zablokoval předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu
Britský soud ve čtvrtek zablokoval předání svrchovanosti nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, k němuž se loni zavázala britská vláda, informují média. Soud vyhověl požadavku dvou místních žen zastupujících obyvatele ostrovů. O jejich žalobě bude soud rozhodovat. Britský premiér Keir Starmer měl smlouvu o předání strategicky významného souostroví, na němž stojí britská vojenská základna, podepsat ve čtvrtek.
Británie uznala svrchovanost Mauricia nad souostrovím v Indickém oceánu loni v říjnu po desetiletích sporů provázených rozhodnutími mezinárodních soudů. Součástí Čagoských ostrovů je atol Diego García, který britská a americká armáda využívají jako základnu pro námořnictvo a letectvo.
Dohoda s vládou Mauricia, s níž souhlasily i Spojené státy, dávala oběma velmocem možnost používat základnu nejméně dalších 99 let.
20 měsíců kvůli zamoření ostrova Mauricius ropou. Soud vyměřil trest kapitánovi japonské lodi
Číst článek
Soudce ve čtvrtek vydal opatření, kterým zakázal vládě „podnikat jakékoli rozhodující či právně závazné kroky k ukončení vyjednávání“. Londýn musí zachovat britskou jurisdikci nad souostrovím do chvíle, než soud rozhodne o osudu žaloby a případné předání svrchovanosti povolí.
„Tato dohoda chrání britské občany a naši národní bezpečnost,“ uvedl podle stanice BBC v reakci na krok soudu mluvčí vlády. Rozhodnutí soudce nechtěl komentovat.
Soud by měl o žalobě jednat ještě během čtvrtka.
Tehdejší britská kolonie Mauricius dosáhla nezávislosti po jednáních konaných v Londýně v roce 1965. Zástupci Mauriciu se později obrátili na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu s tvrzením, že Británie těsně před vyhlášením nezávislosti jejich země souostroví účelově oddělila, což odporuje chartě OSN.
Tvrdili také, že Britové při vyjednávání o rozdělení jejich země používali výhrůžky a politický nátlak. Soud jim v roce 2019 dal za pravdu a vyzval Británii, aby se Čagoských ostrovů vzdala.