V Rakousku nejezdily celé ráno a dopoledne vlaky

Výstražná stávka rakouských železničářů už skončila. Celá akce, která ochromila železniční dopravu v sousedním Rakousku, se týkala více než 4000 osobních, nákladních a poštovních vlaků. Stávka způsobila mírné komplikace i v jižních Čechách, kde na pravidelných linkách několik vlaků nejelo. Železničáři stávkují na protest proti zamýšlené reformě drah.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka na železnici

stávka na železnici | Zdroj: ČTK

Přesně o půlnoci se vyprázdnily vlaky i nádraží. Pouze někteří cestující ze zahraničí zůstali překvapeně stát před uzavřenými přepážkami. Vedení drah se snažilo sehnat náhradní privátní autobusy, které ale zdaleka nepokryly potřebu.

Na 350 tisíc lidí denně dojíždějících do zaměstnání muselo využít alternativní dopravu. Tisíce lidí proto dnes přijíždějí do práce místo vlakem vlastními auty. Přes to všechno nedošlo k obávaným dopravním kolapsům. Před vjezdem do metropole byly i tak obrovské zácpy. Na vídeňské letiště Schwechat a do Bratislavy fungovalo autobusové spojení.

Výstražná stávka zkomplikovala i železniční provoz v Česku - přes hraniční přechody nejely v obou směrech osobní vlaky. Stávka se dotkla i několika mezinárodních spojů, především o vlaky, vyjíždějící z Vídně. Například vlak SOBIESKI pojede u nás zpožděn přibližně o 150 až 180 minut a 120-150minutové zpoždění čeká i vlak EC Vindobona ve směru na Berlín a Hamburk.

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský, naši železničáři v souvislosti s akcí svých rakouských kolegů žádná speciální opatření nepřijali. "Náhradní autobusová doprava do Rakouska zajištěna nebyla. Cestujícím jsme doporučili, aby své cesty odložili na pozdější dobu, odpoledne, kdy doprava do Rakouska bude opět obnovena."

Drážní zaměstnanci protestují proti připravované reformě ÖBB, která počítá s rozdělením železnic na pět společností, které budou fungovat v rámci holdingu. Odborům se nelíbí ani chystané masivní snižování zaměstnanosti a omezování výhod pracovníkům drah. Tím chce vláda dosáhnout snížení závislosti firmy na státních dotacích. Minulý měsíc už odboráři odmítali pracovat přesčasy. To v závěru uplynulého týdne způsobilo výpadek desítek vlakových spojů v regionální dopravě.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme