V Severní Koreji popravili strýce tamějšího vůdce Kim Čong-una, odsouzen byl za velezradu

Strýc vůdce Severní Koreje Čang Song-tchek byl donedávna považovaný za druhého nejvyššího představitele mocenské hierarchie. Severokorejská státní tisková agentura oznámila, že generál byl odsouzen za velezradu a popraven.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Čang Song Tchäk se svým synovcem, severokorejským vůdcem Kim Čong-unem

Generál Čang Song Tchäk se svým synovcem, severokorejským vůdcem Kim Čong-unem | Zdroj: Reuters

Oficiálně byl generál Čang Song-tchek místopředsedou Komise národní obrany a členem politbyra vládnoucí strany.

Zahraniční znalci uzavřené země jej mnohdy považovali za druhého nejvyššího mocenského představitele Severní Koreje. Podle odborníků to byl právě Čang se svou manželkou Kim Kjong-hi, sestrou zesnulého vůdce Severní Koreje Kim Čong-ila, kdo ve skutečnosti vládl zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti popravy severokorejského politika přiblížil asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Před několika dny státní televize odvysílala záběry, na kterých generála vyvádějí strážci násilím ze zasedání politbyra. Severokorejský režim poté potvrdil, že Čang Song-tcheka zbavil všech funkcí kvůli korupci, alkoholismu, záletnictví a dalším zločinům. 67letý Čang měl údajně také připravovat státní převrat.

„Čang Song-tchek připravoval státní převrat. Dohromady svedl nežádoucí síly a stal se vůdcem moderní odbojové skupiny. Čang byl kontrarevolucionář a kariérista,“ uvedla severokorejská agentura KCNA.

Vojenský tribunál odsoudil Song-tcheka za velezradu k trestu smrti, který byl hned po vynesení rozsudku vykonán. V oficiálním prohlášení k popravě na adresu Čang Song-tcheka padaly další očerňující výroky, třeba že „snil fantaskní sen, že se stane premiérem a ukořistí nejvyšší moc ve straně a státě,“ nebo že „roztahoval svá chapadla na ministerstva a do národních institucí“.

Chtěl převzít moc, nebo korumpoval?

Jeho popravu někteří analytici hodnotí jako jasný pokus současného vůdce Kim Čong-una převzít moc. Jiní hovoří o možném narušení stability v nejvyšších kruzích KLDR.

„Je to sdělení milionům lidí, kteří žijí pod diktaturou této rodiny, že se tady něco děje. Oni možná ještě nevědí co, ale jeden ze sloupů totalitního režimu se otřásá. Teď jde o to, jestli padne jenom tento sloup, nebo zda s sebou nestrhne celou lavinu, dokonce i původce jeho pádu,“ poznamenal Zdeněk Zbořil z Ústavu mezinárodních vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla koreanistka Miriam Löwensteinová

Spekulací o tom, co se vlastně stalo a co to znamená, je však více.

Mohl se ho chtít zbavit Kim Čong-un, který se potřeboval zbavit soka, který mu stál po boku od jeho zvolení před dvěma lety a do nejvyšší politiky viděl jako nikdo jiný, ale svou roli mohla sehrát i žena popraveného politika. Její plamennou řeč odvysílala severokorejská média jako první.

Dcera zakladatele KLDR Kim Ir-sena Kim Kjong-hi se seznámila se svým mužem během studií na vysoké škole v Pchjongjangu. Vzali se v roce 1972 a měli jednu dceru, která před šesti lety spáchala v Paříži sebevraždu. Kim Kjong-hi mohla jako blízká důvernice svého bratra Kim Čong-ila a poté i jeho syna Kim Čong využít svého vlivu.

Čang Song-tchek byl obviněn ze zrady, korupce, promiskuity a propagace pornografie. Proti svému muži, svědčila i jeho žena Kim Kjong-hi, sestra zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Čang byl sesazen minulý týden, do týdne odsouzen a okamžitě po odsouzení zastřelen. O rozsudku informovala severokorejská media, která zprávu poskytla i Západu, což je nezvyklé. Podle šéfa jihokorejské zpravodajské služby se severokorejský vůdce Kim Čong-un snažil ukázat, že může odstranit kohokoliv, kdo se jakkoliv proviní. Hovoří se však i o hlubších problémech v zemi, které může poprava odrážet.

Další verzí je, že Čang Song-tchek byl potrestán za to, že jeho spolupracovníci odletěli do Pekingu s tajnými dokumenty o severokorejském nukleárním programu. Zazněla i verze, že Čang Song-tchek zaplatil za to, co podnikal v souvislosti s milionovými dolarovými účty, které má režim v zahraničí.

„On je považován za otce myšlenky ekonomické činnosti při ambasádách. Jsou po celém světě, takže je možné, že mu leccos při těchto transakcích zůstalo za prsty, ale to nemůžeme dokázat,“ uvedla koreanistka Miriam Löwensteinová.

I když i ona zdůraznila, že v současnosti lze o skutečných důvodech jen spekulovat, za nejpravděpodobnější důvod odsouzení považuje korupci.

„Nemyslím si, že by se snažil Kim Čong-una sesadit, protože ta jeho pozice jako člověka v pozadí byla daleko výhodnější,“ doplnila.

Jan Prokeš, Kateřina Procházková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme