Britský parlament má nejvíce nováčků od roku 1945. Více než polovina členů je bez poslanecké zkušenosti
Nově zvolená dolní komora britského parlamentu se v úterý poprvé sešla, je v ní 335 nových poslanců z 650 zvolených. To je nejvyšší číslo od roku 1945, kdy v lavicích usedlo 327 nováčků, napsal The Guardian. Naopak ve Francii z 577 poslanců 408 zasedlo už v předchozím Národním shromáždění, napsal s odkazem na nedělní druhé kolo voleb Le Monde.
Volby v Británii minulý týden vyhráli středoleví labouristé, v Dolní sněmovně mají téměř dvoutřetinovou většinu. Ke 335 novým poslancům The Guardian přidal dalších 15, kteří už mají poslanecké zkušenosti, ale ne z posledního volebního období. Když labouristé naposledy střídali konzervativce u moci v roce 1997, nových poslanců bylo 257, tedy výrazně méně než letos.
První den ve sněmovně strávili britští poslanci pořízením společné fotografie, účastí na schůzkách o bezpečnosti, protokolu nebo standardech pro vedení kanceláře.
Členové Dolní sněmovny si v úterý zvolili předsedu, jímž se stal Lindsay Hoyle, který tuto funkci zastával i v minulém období a má podporu labouristů. Nikdo proti němu nekandidoval.
Hoyle byl členem Labouristické strany, členství se ale vzdal v roce 2019, kdy byl zvolen předsedou Dolní sněmovny. Po jeho zvolení začali postupně poslanci skládat přísahu, což potrvá několik dní.
Únava z politiky, drahý život. Nový premiér se pokusí vyvést Brity z mizérie
Číst článek
Na poslance se poprvé z vládních lavic obrátil labouristický premiér Keir Starmer. Vyzval je, aby nevedli styl politiky, která může vypadat jako zahleděná do sebe, a nahradili ji „politikou služby“.
Bývalý konzervativní premiér Rishi Sunak z opozičních lavic pogratuloval labouristům k vítězství v parlamentních volbách a slíbil, že konzervativní opozice bude bedlivě kontrolovat počínání nové vlády.
Francie
Francouzští poslanci zasednou poprvé v kompletním složení ve čtvrtek 18. července, předtím je ale rovněž čeká mnoho formalit a jednání, například o poslaneckých klubech. Velikost klubů pak rozhodne například o obsazení předsednického a místopředsednických postů.
V novém francouzském parlamentu je nejen rekordně málo nováčků, ale také poměrně málo žen – 208, tedy 36 procent. Je to méně než po volbách v letech 2017 a 2022, ale více než po všech předchozích od roku 1958.
Průměrný věk poslanců ve Francii je 49 let a dva měsíce, o osm měsíců víc než byl průměr před volbami. Benjamínkem mezi poslanci je 22letý Flavien Termet za nacionalistického Národní sdružení, doyenem je 81letý José Gonzalez ze stejné strany.