Vicenová: Zrušení víz do Kanady se blíží
Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové je zrušení víz do Kanady pro české občany mnohem blíž než v avizovaném roce 2013, o kterém mluví Kanada. Jinak reálně hrozí, že čeští poslanci neratifikují chystanou smlouvu mezi EU a Kanadou o hospodářské spolupráci. Téma víz tak bude i jedním z hlavních bodů jednání pátého summitu EU – Kanada, který proběhne na začátku května.
Evropský parlament vyjádřil znepokojení nad kanadskými vízovými požadavky na občany České republiky. Kanada však podle některých informací plánuje definitivní zrušení víz až v roce 2013.
O jednání EU s Kanadou o vízové povinnosti českých občanů a o unijní diplomatické službě mluvila na Rádiu Česko velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.
„Přejeme si, aby to bylo co nejdříve a říkáme to na všech úrovních. Česká republika má trampoty s vízy hlavně kvůli kanadskému azylovému zákonu. Problém je na straně kanadské a Kanada to konečně na schůzce pracovní skupiny v březnu uznala. Jenže oprava azylového zákona bude trvat déle, realistický odhad je rok 2013, my ale chceme zrušení víz mnohem dříve,“ říká velvyslankyně ČR při Evropské unii Milena Vicenová.
EU nyní jedná s Kanadou o významné hospodářské smlouvě, česká europoslankyně Zuzana Roithová ale naznačila, že neochota odstranit vízovou povinnost pro české občany může vyústit až v neúspěch při ratifikaci této smlouvy v Evropském parlamentu.
„Na všech jednání říkáme, že je pro nás otázka víz nesmírně citlivá. Pokud by naši občané nemohli cestovat tak, jako ostatní občané Evropské unie do Kanady svobodně a volně bez víz, určitě se nám nepodaří přesvědčit naše poslance, aby ratifikovali hospodářskou smlouvu s Kanadou,“ pokračuje Vicenová a dodává:
„Myslím, že to přesvědčí nejen Kanadu, ale i některé země EU, které zatím byly v této věci zdrženlivé a mají s Kanadou velmi silné hospodářské vztahy a na této smlouvě mají velký zájem.“
Deset českých diplomatů
Na začátku týdne posvětila rada ministrů EU návrh vysoké představitelky EU pro zahraničí a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové na podobu a fungování nové unijní diplomatické služby, která by měla hájit zájmy EU ve světě, například v otázce poskytování rozvojové pomoci či rozvoje obchodních vztahů.
Dokument z taktických důvodů, aby ho rada ministrů schválila, neobsahuje detailně propracovanou personální strukturu nové služby.
„Struktura není zveřejněna do nejmenších detailů hlavně proto, že Catherine Ashtonová má před sebou velmi náročné jednání s Evropským parlamentem. To, co bylo v pondělí dojednáno v Lucembursku platí, ale může to být ještě trochu pozměněno,“ vysvětluje velvyslankyně ČR při Evropské unii Milena Vicenová.
Evropská diplomatická služba má mít pět až šest tisíc lidí včetně místních sil. Třetinu má obsadit generální sekretariát rady, třetinu míst komise, třetina zbývá na diplomaty členských států.
„Snažíme se samozřejmě, aby měla Česká republika co největší zastoupení. Když mám ale být realistická, bude to pět až deset zástupců. Některou část služby budou tvořit pracovníci Komise, jinou pracovníci Rady. Na členské státy zbude asi 300 míst. Když se to potom rozpočte, na nás vychází právě tento počet,“ dodává Vicenová.