Viktor Orbán potřetí maďarským premiérem: ve volbách obhájil jasnou parlamentní většinu
Maďarský premiér Viktor Orbán se po nedělních volbách stává jedním z nejúspěšnějších středoevropských politiků. Předsedou vlády bude potřetí za sebou a celkem už počtvrté. Jeho strana Fidesz navíc nejenže obhájila jasné vítězství, podle průběžných výsledků si navíc udržela i dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu.
Strana Fidesz podle aktuálních výsledků získala jen těsně pod 50 procent hlasů.
Ve skoro dvousetčlenném parlamentu to znamená zisk 133 křesel a tedy i nejtěsnější ústavní většinu.
Druhý v pořadí skončil s velkým odstupem dříve krajně pravicový Jobbik a třetí socialisté.
Agentura MTI napsala, že po sečtení 99 % hlasů by měl Jobbik obsadit 26 křesel, třetím v pořadí - socialistům - pak připadne 20 poslaneckých mandátů. Demokratická koalice bude mít devět zákonodárců, zelení osm.
Bez pochybností
Premiér Viktor Orbán už během noci promluvil ke svým příznivců a poděkoval jim: „Chci poblahopřát voličům, děkuji vám. Vysoká účast vyvrací jakékoliv pochybnosti.“
Stejně jako během vyostřené kampaně Orbán sám sebe označil za ochránce Maďarska. Zatímco v centrále strany Fidesz se slavilo, opozice je porážkou zdrcena. Své pozice nabídlo už celé vedení socialistů.
Stop Sorosovi
Mluvčí Fideszu János Halász už oznámil, že už v květnu by chtěla vládní strana prosadit zákon zvaný Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci.
Návrh uvedeného normativního aktu je součástí protiimigrační kampaně premiéra Viktora Orbána namířené proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Filantropické aktivity tohoto miliardáře se zaměřují na podporu liberálních hodnot a otevřené hranice ve střední a východní Evropě.
Halász řekl, že prvním legislativním krokem nového parlamentu, který by se mohl ustavit do konce dubna, by mohlo být právě schválení uvedeného zákona. Ten by podle vyjádření mluvčího měl vládě umožnit zakázat nevládní organizace, které podporují migraci a představují tak pro stát „bezpečnostní riziko“.
Návrh zákona byl končícímu parlamentu předložen v únoru. Jeho součástí je 25procentní zdanění darů plynoucích ze zahraničí nevládním organizacím, které v Maďarsku podporují migraci.