„Výhodou je, že to není první prezidentství a lídři lépe vědí, co od něj čekat. Velká část z nich ale spoléhala na to, že nevyhraje,“ dodává expert z institutu Europeum.
Zápasu Ligy národů v Leskovaci 12. října přihlížel srbský prezident Aleksandar Vučič a UEFA v pátek uvedla, že se domácí příznivci provinili nevhodným a diskriminačním chováním.
V druhé polovině října se v Maďarsku objevily průzkumy veřejného mínění, ve kterých Viktor Orbán a jeho Fidesz nejsou na prvním místě. Je to velká událost.
Za klíčové postavy údajného spiknutí označil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a šéfa frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera.
Podle průzkumu budapešťského analytického střediska 21 Research Center má TISZA podporu 42 procent voličů rozhodnutých jít k volbám, zatímco Fidesz zaostává se 40 procenty.
„Orbánovy ambice jsou mnohem větší, než jaké by měla mít malá země s ani ne deseti miliony obyvatel, hroutící se ekonomikou, která je geopoliticky nedůležitá,“ říká investigativní novinář Panyi.
„Chci, aby Maďarsko bylo pevnou součástí Evropské unie, a ne aby to byl ruský satelit, který doputoval na oběžnou dráhu EU,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro Radiožurnál.
Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
Slováky čeká po roce vlády Roberta Fica tvrdý pád do reality. Fico, který se ještě na jaře a nedlouho před atentátem zaklínal vizí sociálního demokrata, teď Slovákům zvýšil daně.
Péter Magyar z maďarské opozice vyzval premiérova poradce, aby ještě před 23. říjnem, kdy si Maďarsko připomíná výročí začátku povstání z roku 1956, rezignoval na veřejné funkce.
„Zelenskyj přivedl svoji zemi do obranné války, všichni tito lidé zemřeli, - je to jejich právo, ... Ale pokud by se zeptali (Ukrajinci) nás, nedoporučovali bychom to,“ řekl poradce Orbána.
Maďarsko dospělo do bodu, kdy se stále více lidí ptá, zda je tato země ještě demokracií, upozornil ve středu na konferenci v maďarské metropoli americký velvyslanec David Pressman.
Maďarsko nezaplatilo pokutu 200 milionů eur za nedodržení rozsudku Soudního dvora EU, Evropská komise má proto v plánu tyto peníze odečíst z budoucích plateb, které mají směřovat Budapešti.
Tchajwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery, které v úterý v Libanonu zabily nejméně 12 lidí a téměř 3000 dalších zranily, vyrobila firma BAC Consulting se sídlem v Budapešti.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Maďarská vláda, která zastává protiimigrační politiku, v pátek uvedla, že svůj plán zdarma poskytnout žadatelům o azyl jednosměrnou jízdenku do Bruselu myslí vážně.
V politice roste význam liberalismu a konzervatismu. Slovenský premiér Robert Fico by rád „hráz proti progresivismu a liberalismu“, maďarský premiér Viktor Orbán zas buduje otevřeně neliberální režim.
„Maďarsko se musí zaručit, že dostatečně prověří lidi, které sem pustí, aby neexistovalo riziko, že jsou to ruští agenti,“ říká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
Maďarské předsednictví se bude konat v době, která nepatří k legislativně nejnabitějším, uklidňovali se evropští politici i odborníci, když v červenci přebírali jednaní Rady EU.
Nejen pro Andreje Babiše, ale i pro Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz znamenalo založení nové extrémně pravicové a jasně protievropské frakce Patrioti zásadní změnu.
Zájemci mají neprodleně kontaktovat české velvyslanectví v Bejrútu na telefonním čísle +961 3 332 291. Platí varování před cestami do Libanonu a výzva k jeho opuštění.
Maďarsko zjednodušilo vstup do země pro občany Ruska a Běloruska. Stalo se tak nedlouho poté, co premiér Orbán navštívil Moskvu. Členské státy Evropské unie se obávají možné bezpečnostní hrozby.