Vládní studie: za růst kriminality v Dolním Sasku mohou uprchlíci, hlavně ti ze severní Afriky

Migranti jsou zodpovědní za velkou většinu nárůstu násilné kriminality ve spolkové zemi Dolní Sasko, vyplývá ze studie, kterou si nechalo zpracovat německé ministerstvo práce a sociálních věcí. O mapování situace v jedné z největších německých zemí informuje list Süddeutsche Zeitung. Podle něhož se ale na základě studie nedá paušalizovat - mezi migranty z různých zemí jsou totiž často dramatické rozdíly.

Hannover Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Kriminalita migrantů, mezi něž se počítají žadatelé o azyl, odmítnutí žadatelé o azyl nebo lidé s různým stupněm ochrany, je v Německu politicky ožehavým tématem, kterému se policejní statistiky nebo odborné práce věnují opakovaně.

Němečtí lékaři odmítají povinné testy ke zjišťování skutečného věku mladých uprchlíků

Číst článek

Nyní ho na příkladu Dolního Saska, kde žije asi osm milionů lidí a kam jako do ostatních spolkových zemí v posledních letech přišlo množství uprchlíků, studovala trojice kriminologů Dirk Baier, Christian Pfeiffer a Sören Kliem.

Studie Dolního Saska

Došli mimo jiné k tomu, že migranti jsou v této rozlohou druhé největší spolkové zemi zodpovědní za téměř každý osmý násilný trestný čin a také za drtivou většinu nárůstu násilné kriminality. Počet policií registrovaných násilných trestných činů zde mezi lety 2014 a 2016 stoupl o 10,4 % - za 92,1 % nárůstu jsou přitom zodpovědní migranti.

Například v roce 2016 vyřešila policie v Dolním Sasku celkem 15 716 násilných trestných činů. Z 11 148 z nich byli podezřelí Němci a z 2091 migranti. Ještě v roce 2014 dosahoval počet násilných trestných činů ze strany migrantů jen 612.

Pozor na zevšeobecňování

Autoři studie však upozorňují, že se z výsledků jejich bádání nedá automaticky dovodit, že by migranti byli kriminálnější.

Studie totiž prokazují, že pokud se cizinec dopustí trestného činu na Němci, je dvakrát větší šance, že bude případ ohlášen policii, než když jde o trestný čin mezi dvojicí Němců.

V Německu vzrostl počet vyšetřování terorismu pětkrát. Asi 1000 případů souviselo s islámem

Číst článek

V řadách uprchlíků je pak nadprůměrně vysoký podíl mladých mužů, tedy skupiny, která i mezi Němci vykazuje výrazně nadprůměrné množství trestných činů.

V neposlední řadě je podle kriminologů nutné rozlišovat mezi migranty z různých zemí. Mezi podezřelými je výrazně méně Syřanů, Iráčanů nebo Afghánců, než by odpovídalo jejich podílu na celkovém počtu migrantů.

Opačný pól pak představují migranti z Maroka, Alžírska nebo Tuniska. V roce 2016 tvořili jen 0,9 % žadatelů o azyl registrovaných v Dolním Sasku, zároveň ale 17,1 procenta migrantů podezřelých z násilných trestných činů.

Pomohlo by spojení s rodinami?

Pro předcházení a boj s kriminalitou migrantů mají autoři studie několik doporučení. Požadují širší nabídku jazykových nebo odborných kurzů. Jako důležitou součást problému vidí ale i to, že migranti v Německu žijí převážně jen v mužských skupinách.

Zvláště na mladé migranty by podle nich mělo pozitivní a stabilizační dopad, kdyby žili se svými rodinami. Právě otázka slučování rodin migrantů ale dělí německou politickou scénu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme