Vojenská akce v Libyi: Z Tripolisu a Benghází je hlášen klid
Zdá se, že první fáze vojenské operace v Libyi skončila. Z Tripolisu a z Benghází je hlášen klid. V Libyi se vyhodnocují výsledky. Vyčkává se, co bude dál. Podle agentury AFP dopadly v noci bomby v blízkosti bunkru Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Ráno vytvořila západní koalice mořskou blokádu libyjského pobřeží, které hlídá asi 20 válečných lodí a ponorky. Blokáda má zabránit dalšímu výsadku Kaddáfího sil na východním pobřeží.
Útok mezinárodních jednotek na Libyi nabýval rychle na síle. Jako první se francouzské stíhačky zaměřily na obranu civilistů v Benghází. A v noci čelila Libye masivnímu bombardování. Britské a americké lodě odpálily na strategické cíle v Libyi přes 110 řízených střel Tomahavk.
ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI: ONLINE
Podle Pentagonu šlo především o protileteckou obranu na pobřeží. Tam se soustředí většina aktivit libyjského režimu a Američané předpokládají největší nasazení jednotek právě v této oblasti.
Muammar Kaddáfí tvrdí, že mezinárodní síly zasáhly i civilní cíle. Útočníky označil za kolonizující křižáky. A chce se bránit všemi dostupnými prostředky.
„Ozbrojíme všechny Libyjce a budeme bojovat za naší svobodu,“ řekl v krátkém projevu plukovník Kaddáfí. Zopakoval také svou hrozbu, že zaútočí i na civilní cíle ve Středomoří.
Vyjádření mluvčího libyjské vlády bylo mnohem smířlivější. Označil sice letecké útoky za barbarské, ale řekl, že k nim není důvod, protože Libye dodržuje příměří, které vyžaduje OSN. Tripolis také žádá nové zasedání Rady bezpečnosti.
Některé zdroje ale uvádí, že Kaddáfího jednotky v noci opět zaútočili na Benghází, které drží v rukou povstalci.
Podle Pentagonu se podařilo vyřadit z provozu velkou část libyjské protivzdušné obrany. Přesto nezůstal Kaddáfí úplně bezbranný. Celou noc ozařovala nebe nad Tripolisem palba z protiletadlových kanónů, které střílely na skutečné i domnělé cíle.
Britský premiér David Cameron zdůraznil, že jde o operaci na základě rezoluce Rady bezpečnosti a s podporou arabských států.
Americký prezident Barack Obama řekl, že není možné jen přihlížet zatímco diktátor vyhrožuje vlastnímu lidu a brutálně ho masakruje.
Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vojenská operace skončí teprve až Muammar Kaddáfí složí zbraně.
Mezinárodní tlak ji ale může ukončit mnohem dříve. Africká unie už žádá přerušení vojenských operací v Libyi. Na druhou stranu arabská liga slibuje, že se v dohledné době přidá k mezinárodní alianci, která má mandát OSN.
„Ve chvíli, kdy arabská média budou ukazovat těla roztrhaných dětí, zatímco západní generálové budou říkat, že žádné civilní oběti nejsou, přesně tak se to dělo v Afghánistánu a Iráku, tak arabská veřejnost, která je velmi kritická ke Kaddáfího režimu, může otočit své sympatie. A veřejné sympatie nebo nálady mohou velmi dobře kopírovat i arabští státníci,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.
Zapojení dalších států
Itálie podporuje vojenské akce prostřednictvím svým základen na Sicílii logistickou podporou. Další posily se očekávají z Kanady. Morální podpora přichází z arabských zemí.
NATO by mohlo rozhodnout, zda se do akcí v Libyi zapojí
Severoatlantická aliance ještě nemá jasno, jestli se jako celek zapojí do vojenských operací v Libyi. Mohla by o tom rozhodnout rada velvyslanců 28 členských zemí, která opět mimořádně zasedne dnes odpoledne. Má dokončit plánování svých akcí k podpoře rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nepočítá ale s údery proti pozemním cílům.