Vyřešen nejdelší případ dezerce v dějinách americké armády
Po 25 dnech v americké vojenské věznici v Japonsku byl propuštěn zběh od americké armády Charles Jenkins. Odpykával si mírný trest 30 dní vězení za dezerci od své letky v Jižní Koreji do KLDR v roce 1965, kde žil téměř 40 let. Propuštěn byl o pět dní dříve za vzorné chování. Vrtulník ho dopravil do vojenského tábora Zama, kde podle americké armády několik dnů pobude se svými příbuznými a pak odjede do rodiště své ženy v severním Japonsku.
Jenkins před vojenským soudem přiznal, že zběhl , aby se vyhnul službě ve Vietnamu a že "spolupracoval s nepřítelem". Výměnou za mírnější trest slíbil, že řekne, co ví o komunistické Koreji. V KLDR se Jenkins stal nástrojem propagandy a podle vlastního svědectví byl donucen učit angličtinu posluchače severokorejské vojenské akademie.
Jenkinsova žena Hitomi Sogaová byla unesena do Severní Koreje komunistickými agenty v 70. letech, aby učila japonštinu tamní špiony. V 80. letech se seznámili a vzali se. Do Japonska se Sogaová vrátila bez rodiny v roce 2002 po přímluvě japonského premiéra Džuničiró Koizumiho u severokorejského vůdce Kim Čong- ila. Jenkins přiletěl do Japonska se svými dcerami 18. července po setkání se Sogaovou v Indonésii.
Jenkinsovým propuštěním se uzavírá nejdelší případ dezerce v dějinách americké armády.