Vyřešen nejdelší případ dezerce v dějinách americké armády

Po 25 dnech v americké vojenské věznici v Japonsku byl propuštěn zběh od americké armády Charles Jenkins. Odpykával si mírný trest 30 dní vězení za dezerci od své letky v Jižní Koreji do KLDR v roce 1965, kde žil téměř 40 let. Propuštěn byl o pět dní dříve za vzorné chování. Vrtulník ho dopravil do vojenského tábora Zama, kde podle americké armády několik dnů pobude se svými příbuznými a pak odjede do rodiště své ženy v severním Japonsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea

Jižní Korea

Jenkins před vojenským soudem přiznal, že zběhl , aby se vyhnul službě ve Vietnamu a že "spolupracoval s nepřítelem". Výměnou za mírnější trest slíbil, že řekne, co ví o komunistické Koreji. V KLDR se Jenkins stal nástrojem propagandy a podle vlastního svědectví byl donucen učit angličtinu posluchače severokorejské vojenské akademie.

Jenkinsova žena Hitomi Sogaová byla unesena do Severní Koreje komunistickými agenty v 70. letech, aby učila japonštinu tamní špiony. V 80. letech se seznámili a vzali se. Do Japonska se Sogaová vrátila bez rodiny v roce 2002 po přímluvě japonského premiéra Džuničiró Koizumiho u severokorejského vůdce Kim Čong- ila. Jenkins přiletěl do Japonska se svými dcerami 18. července po setkání se Sogaovou v Indonésii.

Jenkinsovým propuštěním se uzavírá nejdelší případ dezerce v dějinách americké armády.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme