Nemocnic pro pacienty s koronavirem v Číně přibývá. Místní z nich mají obavy, kritika se ale trestá
Rychlost, s jakou Čína postavila dvě nemocnice pro pacienty nakažené koronavirem, na Západě vzbudila značný údiv. Léčebných zařízení přibývá, ale s nimi roste kritika místních. Těm se nelíbí, že nemocnice vznikají i v hustě obydlených oblastech. Čínské úřady se snaží kritiky jejich postupu proti koronaviru často umlčet.
Rychlost šíření nového koronaviru donutila čínské úřady k bleskové reakci. Za necelé dva týdny se jim tak podařilo vybudovat dvě zcela nové nemocnice – Chuo-šen-šan a Lej-šen-šan – o celkové kapacitě 2500 lůžek.
Zatímco první z nich se pacientům otevřela v úterý, tu druhou to teprve čeká.
Provizorní zařízení, složená z předpřipravených stavebních buněk, poutají velký zájem médií po celém světě. Úřady v současnosti pracují na stavbě několika dalších, které ale pozornosti unikají.
Podle serveru televize Al-Džazíra se v současnosti budují další provizorní kliniky s kapacitou od 50 do 1000 lůžek.
Čínský boj s koronavirem. Stadiony a výstaviště se mění v provizorní nemocnice, chybí ale zdravotníci
Číst článek
„Nemyslím si, že by někdo znal jejich přesný počet,“ říká odborník na problematiku veřejného zdraví z Yaleovy univerzity Čchen Si s tím, že tyto nemocnice mohou vznikat na úrovni krajů i menších okrsků.
Budování nových nemocnic ovšem mezi lidmi, kteří bydlí v jejich okolí, vyvolává značné obavy. Podle svědectví mají mnozí strach, že se jejich města stanou novými centry léčby nakažených pacientů a zároveň zónami, v nichž se koronavirus nekontrolovatelně šíří.
Nahlas si stěžovat ale nemohou.
Obavy o zdraví
Al-Džazíra zmiňuje případ dvou obyvatel města Nan-tchung z provincie Ťiang-su, kteří byli obviněni ze šíření poplašných zpráv.
Podle prohlášení policie z úterý 4. února byl první z dotyčných zatčen za prohlášení, že nově vznikající zařízení bude využito pro léčbu nakažených koronavirem z celé provincie Ťiang-su.
Za sdílení zpráv a snímků nové nemocnice na sociálních sítích pak stihl trest i mladou Číňanku. Oba dostali pokutu ve výši 500 jüanů (v přepočtu přes 1600 korun) a na pět dní skončili za mřížemi.
Jako první varoval před koronavirem, čínská policie ho ale umlčela. Teď je lékař jedním z nakažených
Číst článek
„Nemyslím si, že je to dobrý nápad a už jsem kolem sebe slyšel kritické hlasy proti tomuto rozhodnutí,“ citovala Al-Džazíra majitele restaurace, která se nachází jen 500 metrů od místa, kde má nová nemocnice v Nan-tchung stát.
„Je zde hodně obytných budov a pro naše zdraví to může být hrozba,“ dodal muž s tím, že úřady měly vybrat oblast, která nebude tak hustě obydlená.
Rizikový venkov
Kolik takových nemocnic v zasažených čínských oblastech vzniká, je podle odborníka Yaleovy univerzity velkou neznámou. Věří ale, že podobná zařízení jsou budována ve všech provinciích.
„Věcí, která vyvolává největší obavy, je, že se neustále soustředíme na velká města. Slabinu čínského zdravotnického systému přitom představují venkovské oblasti,“ upozornil Čchen Si s tím, že to, co se děje s nakaženými na venkově, nikdo netuší.