Zahraniční deníky o výročí nezávislosti Indie a Pákistánu

Nezávislost Indie a Pákistánu a čínské hračky na americkém trhu, to jsou dvě z témat, kterým se věnují komentáře zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Indie si dnes připomíná 60. výročí nezávislosti. 15. srpna roku 1947 předali Britové vládu Indické republice a země se vydala na cestu samostatnosti. Toto výročí komentují indická média.

Šedesát roků je důvod k oslavě a gratulaci. Zbude ale také čas sebereflexi a ohlédnutí?, ptá se komentář listu Times of India. Pro naši mladou demokracii je důležité, abychom se dívali do minulosti dívali bez nostalgie a sentimentu a do budoucnosti hleděli bez předsudků.

V souvislosti s šedesátým výročím bychom neměli uvíznout v osidlech sebechvály. Podívejme se na svoji dnešní tvář poctivě. Za posledních deset roků dosáhla Indie nesporných úspěchů. Ekonomické reformy a éra globalizace přinesly dobré výsledky. Diskuse o zrodu nové supervelmoci upevnily naše sebevědomí. Oslavujme, ale realisticky.

Mějme na vědomí, že 75 procent obyvatel supervelmoci zvané Indie žije za méně něž dva dolary denně a třetina z nich dokonce za méně než jeden dolar. Nezapomeňme, že 50 procent indických dětí nechodí do školy a že jeden a čtvrt milionů dětí zemře každý rok na následky podvýživy, píše komentář listu Times of India.

Také pákistánské noviny se ohlížejí za uplynulými šedesáti lety. Oficiální list Pakistan Times horuje o pokroku a světlé budoucnosti země. Podle deníku je zapotřebí být ostražitý i šedesát let po získání nezávislosti. Ostražitost je na místě tím víc, čím nepřátelštěji je vůči nám naladěna Indie. I když vysílá poselství lásky a úcty, do dneška se ve skutečnosti nesmířila s faktem samotného vzniku naší pozoruhodné země, Pákistánu, uvádí deník a připomíná tíživou situaci v Kašmíru okupovaném Indií.

Řada dalších listů se ale o dosažených cílech vyjadřuje velmi zdrženlivě. Po šedesáti letech země nedokázala dosáhnout toho, co si zakladatelé předsevzali, píše pákistánský deník The News. Musíme si ujasnit otázky identity, náboženství a víry. Svou roli hrají také vůdci, kteří se snažili prosadit náboženství a ideologii ve snaze legalizovat své vládnutí, píše The News.

Deník Ausaf k tomu dodává: Naším hlavním selháním je nestabilita demokratického systému. Právě to je také příčina problémů, se kterými se potýkáme. Čelní představitelé by se měli začít chovat zodpovědně a jejich rozhodnutí by měla být vedena snahou o zlepšení podmínek v zemi, v národě. A neměli bychom zapomínat, že každý je nahraditelný, připomíná další pákistánský deník.

Vztah obou zemí komentují u příležitost výročí i jinde ve světě. Dva státy, dva osudy, píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zatímco Indie se pomalu řadí mezi světové mocnosti, Pákistán se potýká s potížemi. Indie v uplynulých letech vyrostla z role regionální mocnosti. Po desetiletích, kdy se cítila být vůdcem rozvojových zemí, hledí indické elity výše - na úroveň světových mocností, tedy Číny nebo dokonce Spojených států, píše frankfurtský deník.

Podle listu Indie vybudovala fungující demokracii a státní správu, což se Pákistánu nepodařilo, a proto se pohybuje na hraně zhroucení. Unavující výměny nevydařených civilních vlád a vojenských diktatur zabránily vzniku moderní politické kultury, upozorňuje list.

Americká média komentují krok společnosti Mattel, která se rozhodla stáhnout z prodeje miliony hraček s označením Made in China. Případ je další komplikací pro čínské výrobky na americkém trhu. Není to poprvé, co se jejich bezpečnost probírá v médiích.

Americké úřady by měly dělat daleko víc pro zajištění bezpečnosti čínských výrobků, měly by zorganizovat inspekce do čínských továren a prověřit zboží ještě než se k nám posílá, píše deník New York Times. Čína samotná by měla zlepšit kontrolní systém - pro bezpečnost dětí jak amerických, tak čínských. Na to ovšem američtí spotřebitelé nemohou čekat. Naše úřady by měly udělat první krok, nabádá New York Times.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme