Zahraniční listy o evropské konstituci
Slovenský premiér už před odletem na samit EU do řecké Soluně dal najevo, že s takzvanou kvalifikovanou většinou v zahraniční a bezpečnostní politice Unie bude pravděpodobně souhlasit. Podle deníku Sme je ale jeho postoj nesprávný a škodlivý.
Premiér Dzurinda se totiž souhlasem s tímto bodem jednání fakticky připojil k silné koalici Německo - Francie a ukázal tak záda Britům, kteří s koncepcí nesouhlasí. Nevyplývá z toho jasně, že společná politika Unie je jen iluzí? Vytvářet koalici s jedním znamená znepřátelit si druhého.
Mikuláš Dzurinda ale zašel ještě dál. Už v Řecku prohlásil, že Unie musí sjednotit zahraniční politiku. To už je hotový nesmysl. Dvacet pět různobarevných vlád se na společném postupu nikdy neshodne a spoluprací s Unií si Slovensko zase zavře vrátka k dosud deklarovanému spojenci - USA. Možná, že jeho prohlášení nejsou závazná, ale na takových samitech se vytvářejí budoucí pozice - a to pro nás není nic potěšujícího, dodává slovenský deník Sme.
Německý list Frankfurter Allgemaine Zeitung našel obdobu nové evropské ústavy v historii. Podle něj se totiž nová konstituce podobá ústavě USA, která pochází z osmnáctého století. Jenže je tu malý rozdíl. Zatímco americká ústava slouží svému účelu bezvadně už přes dvě stě let, s evropskou konstitucí v tomhle počítat nemůžeme. Každý rok se bude donekonečna obnovovat a vylepšovat, protože ústava neodpovídá realitě. Nová evropská konsitutce prostě žádný reformní impuls nepřinese, myslí si deník.
Navíc se jí nepodařilo zažehnat spory mezi příznivci a odpůrci integrace, ačkoliv se do ní takové naděje vkládaly. Spor mezi integrativci a zastánci národní suverenity se spíš rozvinul naplno. Asi málokdo věří, že evropská ústava přinese něco dobrého, natož proklamovaného ducha Evropy dodává Frankfurter Allgemaine Zeitung.
Text evropské ústavy začal vznikat už před šestnácti měsíci. Včera byl s velkými nadějemi očekáván v řeckém Thessaloniki. To, že se očekávání nenaplnila, ještě neznamená, že jde o prohru, píše se v dnešním International Herald Tribune. Celý problém spočívá v tom, že tohle není ústava pro třináct mírně zalidněných kolonií, ale pro patnáct, později dvacet pět suverénních států. Některé z nich jsou monarchie, některé ještě nedávno žily pod nadvládou komunistů. Některé jsou velké a bohaté, zatímco takzvané liliputské státy jsou malé a chudé. A některé země si dokonce ještě pamatují vzájemné války.
Jedno se ale Valéry Giscard d'Estaingovi upřít nedá - vytvořil čtyř set článkovou konstituci kompromisů. Ta sice není životaschopná, ale začne platit až v roce 2009. Teď tedy není důvod k šarvátkám o národní identitu a moc v Unii. Máme dost času spojit síly a vytvořit ústavu, která bude dobrým začátkem pro společnou integraci, nabádá deník International Herald Tribune.
Velká Británie žije nejen Evropskou ústavou. Podle deníku Guardian se v těchto dnech začal v knihkupectvích prodávat pátý díl slavného Harryho Pottera, Harry Potter a řád Fénixe. To způsobila doslova šílenství fanoušků malého kouzelníka. Před knihkupectvími stály několika set metrové fronty a některé prodejny se proto rozhodly mít otevřeno už od půnoci. K včerejšímu dni tak autorka prodala přes osm milionů výtisků Pottera.
Mnoho z čekajících čtenářů ale přišlo za neobyvklým cílem. Zvědavost jim nedala a první, co udělali, když knihu konečně drželi v rukou bylo, že si přečetli její konec. Podívala jsem se dozadu, zjistila, kdo nakonec zemře a teď se jdu uklidnit domů, sdělila Guardianu jedna z čekajících čtenářek.
Polské deníky sledují cestu nizozemského plavidla nadace Women on Wawes k polskému pobřeží. Na lodi je možné provést v mezinárodních vodách interupci, která je v Polsku prakticky zakázaná. Z polských listů cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák:
Proti příjezdu lodi se ostře staví katolický Nasz Dziennik, který píše. Záměrem feministek je udržovat do poslední chvíle místo a čas přistání plavidla s potenciálními vrahy na palubě v tajnosti. Tato interupční klinika má přistát u našich břehů a vzít na palubu polské občanky, aby ve vodách, které nejsou pod naší správou bylo možné spáchat masové vraždy jejich počatých dětí. Uvádí Nasz Dziennik.
Komentátor levicového listu Trybuna Krzysztof Pilawski oproti tomu ve svém článku píše, že loď nahání strach především církevním hodnostářům. Kdyby ale jejich postoj nebyl takový jaký je, loď by si polských přístavů ani nevšimla. Autor cituje jednoho z polských arcibiskupů, který tvrdí, že otevírání problému interupcí "ubližuje polským ženám a matkám."
Komentátor Trybuny vyslovuje názor, že ženám a matkám ubližuje nutnost porušovat právo při dramatickém hledání možnosti přerušení nechtěného těhotenství. Autor závěrem píše. Ubližují jim někteří katoličtí představitelé, kteří vůči nim používají slovní teror.