Zahraniční noviny o pedofílii v církevních řadách

Valencie je městem El Cida, španělského hrdiny z období "reconquisty", období konfrontace křesťanů s Maury. Teď se tu na konferenci zahraničních ministrů Evropské unie a jejich kolegů z arabských zemí mělo udělat něco pro sblížení Izraele s Palestinci, napsal německý Frankfurter Algemeine Zeitung. Pokus ale ztroskotal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Arabové opustili sál, aby tak protestovali proti Šaronovu postupu na obsazených palestinských územích a Nabil Šáth odmítl setkání s umírněným izraelským ministrem zahraničí, Šimonem Perésem. Pro člověka jako je Perés je to tragédie, neboť právě on jednal s Palestinci už před mnoha lety, kdy to bylo v Izraeli ještě trestné. Stále víc a víc je zřejmé, že rozdělení vlády mezi Stranu práce a jejího zahraničního ministra nepřináší nic víc, než pokoření.

Třináct amerických kardinálů uposlechlo obsílku z Říma, napsal komentátor kanadského listu National Post. Duchovní otcové by tu měli od papeže dostat lék na sexuální skandály, které skličují katolickou církev v Americe. I když hlasy médií uvádějí kněžšký celibát jako jeden z důvodů skandálů, nevěřím, že by se obtěžování chlapců snížilo svatbami kněží. Ženatí knězi nemohou snížit případy sexuálního obtěžování o nic víc, než ženatí učitelé ve školách.

Obtěžování dětí s sebou nese obrovské stigma a těžké tresty. Není to jako pašování nebo cizoložství, které, i když jsou nemorální a protiprávní, jsou téměř normativní. Mnoho lidí by se jich dopustilo, kdyby věděli, že uniknou trestu. Obtěžování dětí je ale nemoc a jako taková se nedá léčit manželstvím. Francie si musí vybrat mezi pravicovými a pravicovějšími. To je šok nejen pro ní, ale i pro ostatní. Evropa si stále není jistá, jestli se má začít smát, nebo plakat, napsal londýnský The Guardian. Z trpké francouzské zkušenosti plyne několik lekcí. Pomohlo by mít slušné kandidáty. Mezi levicí a pravicí by měl být jasný rozdíl. Jako premiér vsadil Lionel Jospin původně na zcela odlišný sociálně demokratický směr. Pak se však nečekaně jeho hranice a hranice Jacques Chiraca přiblížily.

Střed je v politice vždy slušivý, ale ne když je prvotním úkolem odlišit vlastní stranu. Jospin měl vytvořit mezi sebou a Chiracem ideologickou propast, měl-li se stát jedním ze dvou vítězů prvního kola. Teprve pak se měl posunout do středu. Udělal chybu, když bojoval o druhé kolo dřív, než dokázal přežít to první.

Naše image padá přes palubu, napsal dnes australský Sydney Morning Herald. Australská opozice podporuje snahu vlády, zajistit zemi místo v Radě bezpečnosti OSN, ale nesouhlasí se způsobem, jakým toho chce vláda dosáhnout - absurdními názory premiéra Howarda, že naše mezinárodní postavení je v jakémsi stádiu bezprecedentní blaženosti.

"Nemylte se, přátelé, hodnota Austrálie a respekt světa vůči ní je dnes nejvyšší v celé její historii," ohodnotil premiér nedávno svou vlastní politiku. Přesto má zahraniční politika současné vlády několik nedostatků. V jejich výčtu je i Afghánistán.

Howard sice obratně hovoří o australské účasti na válce proti terorismu, ale je podivně tichý, když přijde řeč na přispění k hospodářské obnově posttalibánského Afghánistánu. Austrálie si skutečně dělá ve světě jméno, jen jiné, než John Howard očekává.

Radka Průšová, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme