Zahraniční noviny o šancích Turecka na vstup do Unie

Zahraniční noviny píší o vývoji irácké krize po předání dokumentů, jednání německé strany Zelených v Hannoveru a šancích Turecka na vstup do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Konzervativní britské Timesy hodnotí vývoj irácké krize po předání zprávy o zbrojních programech inspektorům OSN. Krátká zpráva o odeslaných dokumentech by mohla přesvědčit nerozhodné Evropany, že Bagdád dodržuje rezoluce OSN. Ale samotní Arabové zůstávají skeptičtí. Kuvajt například odmítl irácký vzdorovitý pokus o omluvu za invazi v roce 1990. Ptal se, proč se Irák neomluvil už v minulých letech, proč je za iráckou pokorou jen snaha o odvrácení vojenských akcí a proč Irák stále nedodal informace, které od něj Kuvajt požaduje - totiž zprávy o pohřešovaných zajatcích.

Pokud se nad informací o odeslaných dokumentech více zamyslíme, musíme konstatovat, že je to jen další konejšivá a matoucí taktika iráckého diktátora, která zřejmě brzy ztroskotá. Nebude těžké přesvědčit Radu bezpečnosti OSN o tom, že Bagdád nakonec nebude pomáhat dosažení společného cíle Spojených národů - totiž rychlému odstranění zbraní hromadného ničení. Také nebude těžké přesvědčit Američany, že jedinou možnou cestou k tomuto cíli zůstává vojenský zásah.

Podle ruského deníku Nezavisimaja Gazeta nepřečtou Američani všech dvanáct tisíc stran iráckého dokumentu. Irák vrátil chytře míč do pole Američanů. Nyní musí CIA a další americké struktury předložit konkrétní důkazy, aby byl Bagdád usvědčen ze lži. Inspektoři a specialisté pro zbraně hromadného ničení stojí před obrovským problémem. Samotný překlad dodaného materiálu potrvá minimálně dva měsíce. A teprve potom může být text souvisle studován. Američané se nejspíš zatím spokojí s tím, že budou hledat v dokumentech informace, které je zajímají a zkoumat, zda zprávy souhlasí s tím, co už věděli.

Francouzské sdělovací prostředky věnují nadále mimořádnou pozornost debatě o tom, zdali by měli být s Tureckem zahájeny vstupní rozhovory o přijetí do Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z francouzských listů cituje zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

A na závěr hodnotící pohled na německou politickou scénu očima rakouského tisku. Sjezd německé strany strany Zelených v Hannoveru ukázal, že v této straně není o překvapení nouze, píše vídeňský deník Standard. Vedení, v čele s tajnůstkářským předsedou Joschkou Fischerem, připomnělo straně osudné rozhodnutí. Vydíráním pak můžeme označit snahu dvou významných členů strany Claudie Rothové a Fritze Kuhna odstranit princip neslučitelnosti úřadu a poslaneckého mandátu. Například v Rakousku byl tento princip odstraněn už v roce 1992. Bezohledností bychom mohli nazvat úsilí těchto delegátů svolat kvůli této otázce další sjezd poté, co na obdobném jednání před sedmi týdny v Brémách jeho řešení ztroskotalo. Strana nám tak o víkendu neukázala jednotu vedení, nýbrž jakýsi "zelený chaos."

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme