Zahraniční tisk komentuje zprávu o vývoji v Iráku
11. září, tedy dnešní datum, si všichni pamatujeme v souvislosti s rokem 2001 a útoky na Spojené státy. Od nich dnes uplyne právě šest let. Na stránkách zahraničních novin ale letošní výročí útoků zastínila jiná událost - klíčová zpráva o vývoji situace v Iráku.
Zprávu včera v americkém Kongresu prezentovali šéf amerických jednotek v Iráku generál David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker. A byli celkem optimističtí - doporučili postupné, i když velmi pomalé stahování amerických jednotek z Iráku...
Deník USA Today ale optimismus trochu tlumí a píše: "Úspěch, pokud vůbec nějaký bude, si vyžádá dlouhotrvající americkou asistenci, a nikoliv krátký časový termín, o kterém se mluví v politických debatách. A dále: Válka v Iráku si stále žádá masivní nasazení amerických jednotek, a ani včera nikdo neřekl konkrétní termín jejich definitivního odsunu. "Kongres teď musí vyřešit dilema - má věřit Petraeusovi a Crockerovi (přičemž oba jsou důvěryhodní a inteligentní pánové), že je nutné stažení z Iráku řešit postupně, nebo se zasadit o okamžitý odchod vojsk, tak jak to požaduje veřejnost?" ptá se USA Today.
Naproti tomu britské Timesy hodnotí včerejší vystoupení v Kongresu pozitivně. Generál Petraeus to podle deníku neměl jednoduché; předstoupil před Kongres, ve kterém ho očekávala nepřátelská klika Demokratů i mnoho skeptických Republikánů. Navíc ani žádné průzkumy veřejného mínění nedávají zapravdu jeho smělým tvrzením, že USA válku v Iráku vyhrávají. Podle Timesů Petraeus svůj klíčový projev před Kongresem zvládl docela obstojně, "mnohem lépe než například v roce 1967 William Westmoreland při zprávě o válce ve Vietnamu," připomínají britské Timesy.
Deník International Herald Tribune si v souvislosti s 6. výročím útoků na Spojené státy všímá špatné integrace muslimů. Ta totiž může za to, že se Evropa stala tak lákavým cílem islámských extrémistů, zatímco Spojené státy byly od 11. září útoků ušetřeny, přestože jejich vedení podnítilo dvě války v muslimských zemích. Deník připomíná evropské útoky - v Madridu před třemi lety, v Londýně v roce 2005 a nejnověji také nedávno zmařený pokus o atentát v Německu. "Je extrémně obtížné integrovat třetí generaci muslimských imigrantů, proto jsou tito mladí lidé přístupní extremismu," konstatuje International Herald Tribune.
Jak si budou dnešek připomínat Američané, o tom píše nejčtenější deník ve Spojených státech USA Today.
Na úplný závěr komentář z německého listu Berliner Morgenpost, který spojuje obě témata, o kterých je dnešní přehled tisku. Americký prezident Bush tento týden předstoupí před veřejnost. Jestli bude působit přesvědčivě, záleží do velké míry na tom, co v Kongresu řeknou k otázce Iráku pánové Petraeus a Crocker. Předčasný útěk Američanů z Iráku, ale i z Afghánistánu, by podkopal důvěru nejen v USA, ale i v celý Západ. Teroristickým hrozbám můžeme čelit jen všichni společně. A Spojené státy v tomto boji budou vždycky hrát klíčovou roli, píše německý Berliner Morgenpost.