Zahraniční tisk o britsko-libyjském dialogu
Britské noviny se vracejí k britsko-libyjské schůzce v libyjské poušti. Daily Telegraph píše o historickém setkání, které ukončilo status Libye jako vyvrhela mezinárodní komunity. Slovenské listy komentují přijetí programového prohlášení Špidlova kabinetu. Arabské deníky se věnují blízkovýchodnímu konfliktu, vinu za eskalaci napětí připisují izraelské vládě a Spojeným státům.
Přijetí programového prohlášení nového českého kabinetu se věnují i některé slovenské deníky. List Pravda se v komentáři - Pokud to Špidlovi vyjde, bude v Čechách radost žít - tvrdí, že program vlády je sympatický, i když trochu namalovaný na růžovo. Více zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.
Britské noviny se vracejí k britsko-libyjské schůzce v libyjské poušti - ve stanu, který má u města Syrta v přísně střeženém komplexu plukovník Muammar Kaddáfí. Daily Telegraph píše o historickém setkání, které ukončilo status Libye jako vyvrhela mezinárodní komunity. List zaznamenává hlasy skeptiků, podle nichž Británie rozvíjí s Libyí dialog příliš brzy a na příliš vysoké úrovni, vezmeme-li v úvahu, že Muammar Kaddáfí téměř třicet let sponzoroval terorismus.
Britská vláda je však přesvědčena, že Libye se změnila. Navíc načasování O'Brienových rozhovorů v Libyi, na pozadí příprav k případnému útoku na Irák, lze vysvětlit i jako snahu získat pro takový zásah podporu co největšího počtu arabských zemí.
Independent soudí, že pokud se může Libye rehabilitovat a stát se znovu právoplatným členem civilizovaného světa, pak to musí dokázat také Irák. A ukazuje se, že čas a pozvolné přesvědčování a zapojování izolovaného státu do mezinárodního dění je účinnější prostředek, jak takové země změnit než bomby.
Arabské deníky ve svých komentářích k blízkovýchodnímu konfliktu soudí, že vinu na současném stavu nese především nynější izraelská vláda a podpora Spojených států v Izraeli. Zaujímají často protiizraelská a protiamerická stanoviska. Tomuto trendu se do určité míry vymyká komentář jednoho z nejznámějších a nejrozšířenějších deníků Aššarkul Ausad, ze kterého cituje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.