Zahraniční tisk o budoucnosti vesmírných letů

Světové deníky stále věnují pozornost neštěstí na palubě rakety Columbia. Všímají si také nejednotnosti Evropy v otázce Iráku a prostřednictvím zpravodaje Českého rozhlasu se také dozvíte, že se v Indii rychle snižuje poměrný počet žen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britské Timesy soudí, že tato katastrofa oživí uvažování o výzkumech ve vesmíru. Americký prezident Reagan jednou prohlásil o astronautech, že se dotýkají tváře Boha. Tragédie raketoplánu Columbia byla pro Ameriku strašným šokem. Bushova administrativa však nyní stojí - stejně jako Raegan v roce 1986 - před extrémně obtížným řešením struktury, rozpočtu a budoucnosti NASA a Mezinárodní vesmírné stanice. Stejně jako v roce 1986 je znovu otevřena otázka, zda má smysl tolik riskovat létáním do vesmíru.

Prezident Bush dal jasně najevo, že neštěstí nezdrží americké vesmírné programy, ani neohrozí dokončení Mezinárodní vesmírné stanice. Taková jasná odpověď odpovídá náladě americké veřejnosti, poznamenává list The Times. Mnoho amerických a také evropských odborníků se domnívá, že není důvod uskutečňovat vesmírné lety s lidskou posádkou. Téměř všechny úkoly mohou být mnohem snadněji a levněji dosaženy kosmickými raketami bez lidské posádky. Vesmírné lety nikdy nebyly jenom o vojenské převaze nebo jenom o samotném vědeckém výzkumu.

Byla zde vždy také dávka průkopnického ducha, snaha dosáhnout neznámého. Skutečnost, že lety se staly pravidelnými, je svědectvím o jejich pozoruhodném úspěchu v oblastech biologie, lékařství nebo fyziky. Stejně jako v roce 1986 budeme nyní debatovat o smyslu a efektivitě kosmických letů, napadnou nás nová řešení a jejich efektivnější využití. To bude dobrá pocta těm, kteří při vesmírných výzkumech zemřeli a také důkaz, že vábnička nebes ještě pro lidstvo nezmizela, uzavírají britské Timesy.

Výsledky voleb v Dolním Sasku a Hesensku jsou tak očividné, že to mnohému analytikovi může být líto, soudí německý deník Die Welt. Volební propad sociálních demokratů připomíná výsledek volebního roku 1983. Také tehdy se stala hlavním volebním tématem zahraniční a bezpečnostní politika. A také tehdy doufali sociální demokraté, že se vyhnou fiasku na domácí politické scéně. "Pro zemi bez nových raket", tak zněla hesla sociálních demokratů, kteří dávali přednost úspěchu na domácí scéně před snahou Severoatlantické aliance odzbrojit Saddáma Huss ...tedy vlastně Leonida Brežněva, opravuje se německý deník. Většina Němců nakonec volila raději "Kohla s raketami".

Stejně to dopadlo i letos v Dolním Sasku a Hesensku. Jedna věc je totiž být proti válce. Ale druhá věc je přesvědčit občany, že tuto politiku dovedeme obhájit a prosadit. To druhé se sociálním demokratům nepovedlo a mají teď co do činění s dvojím ztroskotáním - na domácí i zahraniční scéně. Stejně jako v roce 1983, konstatuje německý list Die Welt.

Francouzský list Liberation si všímá rozporů mezi evropskými zeměmi v souvislosti s chystaným vojenským útokem na Irák. Z listu cituje pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

Poměrný počet žen v Indii se rychle snižuje. Podle indického, anglicky psaného listu Hindustan Times statistiky prokazují, že rodiny zejména na jihu země nechtějí dívky, protože jim musejí zajišťovat věno. Je tedy pro ně ekonomicky výhodnější, když mají chlapce. To vede k častým potratům v situacích, kdy manželský pár zjistí, že očekává děvčátko. Komentář indického listu Hindustan Times tlumočí z Dillí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka cituje z indického tisku

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme