Zahraniční tisk o únosech civilistů v Iráku
Všechny zahraniční noviny dnes spojuje jediné téma: únosy v Iráku. Výjimkou není ani německý deník Die Welt, který přináší smutnou bilanci padlých, zajatých i pohřešovaných osob. Jen při bojích ve městě Fallúdža přišlo v jednom týdnu o život více než 600 Iráčanů, dalších 1250 bylo podle bagdádských úřadů zraněno. Také počet mrtvých amerických vojáků překročil od začátku války číslovku šest set.
Iráčtí povstalci ale začali bojovat jinou zbraní, všímá si Die Welt. Únosy civilistů se staly dalším bodem válečného konfliktu. K pohřešovaným přibyli také tři čeští novináři. Dva reportéři z České televize a jeden z Českého rozhlasu jsou od neděle nezvěstní, píše německý list. Také osud třech japonských rukojmí je i nadále nejistý. Únosci jejich propuštění podmínili stažením japonské armády z Iráku. Tokio se ovšem k tomuto kroku nechystá, podle japonských zpravodajů jsou však zajatci v pořádku, uzavírá německý deník Die Welt.
Osud nezvěstných českých novinářů sleduje také slovenský list Sme. Zaměstnanci České televize Michal Kubala a Petr Klíma se neozvali od neděle, reportér rozhlasu Vít Pohanka měl včera přicestovat do Prahy, ale zatím o něm nejsou žádné zprávy. V jejich případě se spekuluje o únosu. Tomu by nasvědčovala i výpověď taxikáře, domnívá se deník Sme. Ten prohlásil, že v neděli dopoledne zajali neznámí ozbrojenci severně od Bagdádu tři Čechy. Jeho samotného však brzy propustili. Až dosud byla celodenní cesta z Bagdádu do Ammánu považována za poměrně bezpečnou a novináři ji překonávali většinou v taxíku.
Američané mají v Iráku problémy, protože přecenili Iráčany i sebe, pokračuje slovenský list v analýze situace v Iráku. I přes vojenskou převahu totiž prohrávají bitvu o srdce iráckých lidí a teď se jim všechno drobí pod rukama. Pokud se spolu s upokojením situace a zastavením zabíjení na obou stranách nepodaří nastartovat politický proces, může se letošní duben opakovat kdykoli. Opět bude stačit nezvládnutá komunikace, zlý úmysl, vojenský "omyl" nebo zájmy náboženských skupin, komentuje události slovenský deník Sme.
Švýcaři se rozhodli bojovat za větši bezpečnost na silnicích. Jedním z nejdůležitějších bodů programu bude nulová tolerance alkoholu, informuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Na konci roku chce spolková rada představit novou vizi dopravní politiky. Jejím cílem je snížení počtu obětí nehod na polovinu. K tomu by měly posloužit zesílené kontroly a přísnější předpisy pro profesionály za volantem. Řidiči kamionů, autobusů, ale také strojvůdci a lodní kapitáni nesmí mít v krvi ani kapku alkoholu, vybírá z návrhu švýcarský list.
Také další nová pravidla bezpečnosti se týkají alkoholu. Podle vládního návrhu se diskutuje o nulové toleranci pro řidiče začátečníky. Pro ty by měla po dobu tří let o získání řidičského průkazu platit stejné předpisy jako pro profesionální šoféry. Nová politika dopravní bezpečnosti má vstoupit v platnost od roku 2005, doplňuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.
Pozornost všech slovenských deníků poutají opět prezidentské volby. Všechny také zaznamenaly zvyšující se tlak vládní koalice na premiéra Mikuláše Dzurindu. Šéf Strany maďarské koalice Béla Bugár ho vyzval, aby odstoupil a pomohl tak politické stabilizaci země. Také předseda parlamentu a křesťanských demokratů Pavol Hrušovský vyjádřil obavu, že politika Dzurindovy SDKU může dělat těžkosti i ostatním stranám. Z tisku vybírala naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.