Zahraniční tisk o volbách v Itálii
Odpoledne vyhrával Prodi, večer Berlusconi, v noci zase slavil Prodi - tak vypadalo sčítání hlasů v Itálii. Ministerský předseda Braniborska odstoupil z čela SPD. Prezident Chirac ustoupil studentům a odborům.
Italské noviny hlavně kritizují nový volební systém - tedy složité přepočítávání hlasů, které loni poměrně narychlo prosadila minulá vládní, tedy Berlusconiho koalice. Volební výsledky - jaká katastrofa nebo rozdělená, v překladu bychom mohli říct dokonce rozsekaná země. Deník Stampa se ptá, zda, není v západní demokracii skandální, že jenom malá hrstka hlasů rozhodne o tom, kdo bude vládnout. Vůbec nejhorším možným výsledkem je pro Itálii remíza - když ve sněmovně má většinu jedna koalice, zatímco druhá obsadí většinu křesel v Senátu. Jak píše deník Stampa, obtížné situaci, v níž se už delší dobu nachází italská ekonomika, jsou politická nejistota a povolební zmatky, to poslední, co země potřebuje.
Itálie se možná nevyhne politickému patu, varuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Prodi pravděpodobně vyhrál souboj o křesla v poslanecké sněmovně, výsledky senátních voleb jsou ale ještě otevřené - zatím nejsou sečteny hlasy Italů v zahraničí, kteří mohli vůbec poprvé hlasovat. Horní i dolní sněmovna má v italském systému stejnou váhu. Pokud nevyhraje jeden politický blok v obou komorách, země se nevyhne patové situaci, konstatuje německý deník.
A v Německu ještě chvíli zůstaneme. Šokem totiž byla včerejší rezignace předsedy vládní SPD Matthiase Platzecka. Jaký je důvod?
Ministerský předseda Braniborska odchází z čela sociální demokracie ze zdravotních důvodů. Dopady jeho kroku dnes rozebírají všechny německé listy. Některé zajímavé postřehy vybral berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.
Podle Süddeutsche Zeitung teď sociální demokraté také hledají vhodného kandidáta na post kancléře pro příští volby. Nový předseda Kurt Beck je sice "muž z lidu", ale ne zrovna "muž znalý světa." List nabízí jako možnou alternativu ministra zahraničí Steinmeiera, který se údajně vyzná jako nikdo jiný v SPD ve všech oblastech politiky. Die Welt zdůrazňuje, že Platzeck chtěl SPD zakotvit jako moderní stranu a hodlal jí vtisknout nový styl, který sám ztělesňoval.
Teď odmítlo další spolupráci jeho vlastní tělo, hraje si se slovy Welt. Deník také připomíná, jak nový lídr SPD Kurt Beck před necelým rokem zuřivě odmítal přesun z Porýní-Falce do Berlína. "Nemají tam ani pořádné víno, ani chleba s játrovou paštikou ani pěší túry, tak co bych tam dělal," vzkázal tehdy Beck, který je vyučeným automechanikem a jako jeden z nemnohých špičkových německých politiků nemá vysokoškolské vzdělání. Die Welt se také domnívá, že Beck nebude s kancléřkou Merkelovou vycházet tak dobře, jako jeho předchůdce Platzeck.
Pro Francii je událostí číslo jedna zamítnutí takzvané smlouvy prvního zaměstnání, kvůli které dva měsíce protestovali v ulicích francouzských měst studenti a další mladí Francouzi. Jaký ohlas vzbudil krok prezidenta Chiraka, který se včera postavil proti tolik kritizované smlouvě? "Omračující úder" - tak označuje deník International Herald Tribune výsledek dlouhé bitvy o zákoník práce. Premiér de Villepin totiž nakonec svůj boj za takzvané smlouvy prvního zaměstnání prohrál, prezident Chirac včera ustoupil tlaku demonstrantů a kontroverzní část ze zákona stáhl.
30. března prohlásil prezident Chirac zákon s výhradami za platný, o několik dnů později už jej odmítá, píše deník. Protestující zvítězili a dosáhli vypuštění části, která umožňuje zaměstnavateli propustit mladého člověka z prvního zaměstnání do dvou let bez udání důvodu. Krize a celý ten nedůstojný ústup velmi oslabil vládu. Podle průzkumů veřejného mínění teď 85 procent Francouzů vnímá Villepina a Chiraca jako poražené a oslabené, zatímco více než polovina respondentů odpověděla, že ministr vnitra Nicolas Sarkozy vyšel z bitvy posílený, dodává International Herald Tribune.