Zahraniční tisk o zdravotním stavu Ariela Šarona
Blízkovýchodní listy rozebírají zdravotní stav izraelského premiéra Šarona. Přijatý rozpočet evropské pětadvacítky není dobrou vizitkou pro premiéra Blaira. Výsledek summitu Světové obchodní organizace je rozporuplný.
Blízkovýchodní, a nejvíce samozřejmě izraelský, tisk se zajímá především o zdravotní stav izraelského premiéra Šarona. Ten byl včera převezen do nemocnice, podle lékařů prodělal malou mrtvici. Jeho život prý není v ohrožení. Přesto izraelský list Haarec spekuluje, zda a jak ovlivní Šaronův zdravotní stav blížící se volby. Šaronovo zdraví je od včerejška tématem veřejných diskusí a stane se i součástí volební kampaně, odhaduje izraelský list. Premiérův osobní lékař včera ubezpečoval veřejnost, že Šaronův zdravotní stav je v pořádku. Podle něj jsou prý premiérovy zdravotní problémy přeceňovány.
S tím ale izraelský list nesouhlasí: Problém není jen v momentálním zdravotním stavu premiéra, ale v jeho plánech pro budoucnost, píše Haarec. Šaron je nejstarší premiér v dějinách země - v únoru mu bude 78 let. Teď přesvědčuje voliče, aby jej nechali v premiérském křesle další čtyři roky. Jeho oponenti jsou přitom mnohem mladší. A veřejnost má právo pochybovat, zda v tak vysokém věku dokáže Šaron v následujících čtyřech letech splnit, co slibuje, konstatuje izraelský Haarec.
Jordánský deník Jordan Times připomíná, že premiér měl zdravotní problémy už loni - lékaři mu odstranili rakovinový nádor z obličeje. V posledních letech Šaron také podstatně omezil zámořské návštěvy kvůli svým problémům s nadváhou. Stále ale dodržuje náročný pracovní program, zdůrazňuje jordánský list a připomíná: Volby proběhnou v Izraeli 28. března a Šaron do nich jde v čele nové strany Kadima, která vznikla na konci listopadu po oddělení pravicového křídla strany Likud, uzavírá jordánský list Jordan Times.
Britský tisk rozebírá opět evropský rozpočet. Není to ale příliš dobrá zpráva pro premiéra Tonyho Blaira, který je v článcích hodnocen vesměs negativně. Noviny kritizují jeho kompromisní postup na summitu Evropské unie v Bruselu, kde byl rozpočet unie přijat. Podobně píše i komentátor listu Daily Mail, z něhož vybíral náš spolupracovník v Británii Milan Kocourek.
Dalším živě diskutovaným tématem světových deníků je summit Světové obchodní organizace, který včera skončil v Hongkongu. Jeho účastníci se dohodli na určitých krocích, které by vedly k postupné liberalizaci obchodu. Například do roku 2013 by měly být zrušeny subvence na vývoz zemědělských produktů.
Francouzský Liberation považuje dohody účastníků summitu za úspěch. Po sérii krachů jednání Světové obchodní organizace je summit v Hongkongu malým zázrakem, píše list. Podle francouzského deníku výsledek summitu svědčí o stále rostoucí síle rozvojových zemí.
Španělský list El Pais už tolik optimistický není. Podle něj závazek Evropské unii o omezení podpory zemědělských vývozů je kompromisem, který byl uzavřen na poslední chvíli a je odsouzen k zániku. Narozdíl od francouzského listu se španělský El Pais domnívá, že chudé země si moc nepolepšily a že světový obchod zůstává stále v rukou těch bohatých.