Zásah čínské armády v Tibetu si vyžádal oběti na životech
Zásah čínských bezpečnostních sil v Tibetu měl tragické následky. Podle oficiálních údajů čínské vlády zemřelo při nepokojích v Tibetu 13 lidí. Exilová tibetská vláda má výrazně odlišné informace - při zásahu čínských bezpečnostních sil podle ní zahynulo nejméně 80 lidí.
Čína se ale dál snaží ukázat světu svoji lepší tvář, a to především v souvislosti s Olympiádou, která se bude konat v Pekingu letos v srpnu. Evropská unie uvedla, že násilí v Tibetu je nutné odsoudit, ale případný bojkot Olympijských her není tou správnou odpovědí. To si myslí i místopředseda českého Olympijského výboru Jiří Zedníček.
"Naše stanovisko je naprosto stejné. Olympijské hnutí obdobím bojkotů prošlo na konci 70. a v 80. letech a nemělo to sebemenší pozitivní vliv na jakékoliv světové události. Naopak jsme přesvědčeni, že dialog a rozhovor je daleko rozumnější a lepší cesta k pozitivním výsledkům než jakýkoliv bojkot," řekl Zedníček.
Násilí na demonstrantech, kteří požadují uvolnění poměrů v Tibetu, odsoudila i Česká vláda. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že kabinet sleduje s hlubokým znepokojením události v provinciích Číny, které si vyžádaly řadu obětí a zraněných, a požaduje okamžité zastavení represí. Žádá propuštění preventivně zadržených.
Po čínské vládě také chce, aby umožnila přístup k objektivním informacím tím, že pustí do oblasti střetů nezávislé novináře. Bojkot olympiády ale zatím neřeší.