Zemědělské dotace EU vyvolávají nesouhlas kandidátských zemí

Kandidátské státy od středy vědí, kolik peněz dostanou během prvních tří let po rozšíření Evropské unie. Evropská komise pro ně chce připravit 42,5 miliardy eur určené na zemědělství a chudé regiony. Přímé platby pro farmáře by podle návrhu komise měli noví členové dostávat postupně až v období od roku 2006 do roku 2013. Informace má bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich. S návrhem dotací Praha nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

"Evropská komise počítá s tím, že v roce 2004 může vstoupit až deset kandidátských zemí. Ty si mezi sebe rozdělí 42,5 miliardy eur. Český vyjednavač Pavel Telička ve středu řekl, že Česká republika by z toho mohla dostat jednu desetinu, což v korunách dělá asi sto čtyřicet pět miliard". Jak náš zpravodaj dále uvádí, Telička přitom odmítá jeden z návrhů komise, aby čeští farmáři dostávali z počátku méně peněz, než jejich kolegové z Unie. Telička tvrdí, že české zemědělství je zdravé odvětví, které nepotřebuje desetileté přechodné období pro plnou výši přímých dotací jak ho navrhuje komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Dotace v prvních třech letech

Vedle peněz pokládá vyjednavač za důležité, aby Unie dodržela své sliby ohledně data ukončení vstupního jednání. "Kredibilita Evropské unie by byla výrazně poškozena, kdyby z nějakých neobjektivních umělých či jiných důvodů nedošlo k ukončemí jednání na konci tohoto roku", zdůraznil Pavel telička.

Také premiér Miloš Zeman vyjádřil nesouhlas s návrhem Evropské komise na dotace do zemědělství pro kandidátské země. Kandidátské země by totiž platily do společné evropské pokladny stejně jako nynější členové Evropské unie, ale nedostávaly by stejné dotace, poznamenal Zeman.

Chce proto, aby se sešli čeští diplomaté se svými kolegy z Polska, Slovenska a Maďarska a zaujali společný postoj. Český premiér proto požádal ministra zahraničí Jana Kavana, aby jeho náměstek a hlavní vyjednavač vstupu země do Evropské unie Pavel Telička svolal poradu koordinátorů visegrádských zemí.

I Polsko je nespokojené s unijním návrhem výše subvencí pro zemědělci budoucích nových členských států. Rozčarování ze stanoviska Evropské unie vyjádřila jak polská vláda, tak všechny parlamentní strany.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme