Kdy a jak Československý rozhlas přestal být hlásnou troubou KSČ? Osobní svědectví komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana o tom, jak pomalu v listopadu 1989 pukaly ledy.
Rozhlas, jedno z nejmocnějších médií v zemi, ovládali v revolučních dnech komunisté. Příznivci Občanského fóra ale nabírali na síle. Souboje uvnitř rozhlasu přibližují dosud nezveřejněné videozáznamy.
Největší podíl respondentů, více než polovina z nich, protesty pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii sice zaznamenala, nevěnovala jim ale přílišnou pozornost.
Způsob oslav třicátého výročí sametové revoluce, kterou zvolil prezident Miloš Zeman, považuje za nevhodný 46 procent lidí. Naopak 43 procent dotázaných s tichou vzpomínkou hlavy státu souhlasí.
Premiér Babiš v projevu k výročí sametové revoluce v mimo jiné řekl, že chce vyjádřit poděkování a pokoru vůči těm, kteří vyšli 17. listopadu z Albertova na Národní třídu, jakož i Občanskému fóru.
„Chtěli jsme se dovědět, jak bývalí studenti reflektují uplynulou dobu sami po 30 letech od revoluce a 20 letech od vydání první knížky,“ vysvětluje ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk.
Britský divadelní režisér Sam Walters měl cestu do Prahy naplánovanou předem, aby se setkal s Václavem Havlem. Z připravené služební cesty ale moc nezbylo, do Británie si odvezl zážitek na celý život.
Od listopadových událostí uplynulo kulatých 30 let. Je jim v médiích věnována mimořádná pozornost a jen těžko se připomenutí tohoto výročí dá vyhnout. Vzpomíná na ně kdekdo.
Pokud někdo hodlá tvrdit, že se mu právě v této době věci vymkly z rukou, bude samozřejmě mít pravdu. Nikdo mu ale už nikdy nevezme, že tužby národů našeho regionu nenechal rozdrtit pásy tanků.
Česko si připomnělo 30 let od Sametové revoluce. Je co slavit? Jak na tom jsme s demokracií? A co přinese sobotní demonstrace na Letné, kam přišlo podle organizátorů 300 000 lidí?
Návštěvníci pavilonu Komunikace 89 na Letenské pláni mohli o víkendu nahrát vzkaz prvnímu polistopadovému prezidentovi Václavu Havlovi. Přečtěte si některé odpovědi.
Britská agentura Reuters poznamenala, že se Zeman s Babišem během nedělních oslav téměř neukazovali na veřejnosti. Francouzská agentura AFP se zaměřila na Babišův nedělní projev v Národním muzeu.
Když 17. listopadu před 30 lety vyšli studenti z pražského Albertova na Národní třídu, navazovali na události ještě o půl století starší. Dá se o událostech roku 1939 ještě zjistit něco nového?
Ještě dlouho to navenek vypadalo, že se v závodech nic neděje, což nebyla pravda. Ostravská huť se definitivně jako celek připojila k revolučním událostem až 2. prosince
Washington/Londýn/Varšava||Barbora Chaloupková|Zprávy ze světa|Exkluzivně
Střední a východní Evropa by podle americké historičky měla být hrdá na vývoj po roce 1989. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz ale varuje před nacionalismem, který jen boří a nebuduje.
Hlavním dějištěm oslav byla tradičně Praha. Průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii se ale konaly i v dalších městech.
Sametová revoluce začínala přesně před třiceti lety odpoledne na pražském Albertově. Jaká byla cesta ke svobodě? Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě.
Minář v projevu před demonstranty vyzval Andreje Babiše, aby se zbavil střetu zájmů a nepojení na média a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) nebo podal do 31. prosince demisi.
Protest na Letné byl několikátým velkým protestem proti premiérovi za posledních několik měsíců. Podle politologa Tomáše Lebedy přestává být společnost apatická.
Videomapping připomněl mimo jiné petici Několik vět iniciovanou signatáři Charty 77 a zveřejněnou v červnu 1989, sametovou revoluci a pád komunismu, kdy z mapy postupně mizela rudá barva.
CNN připomněla, že Babiš nadále popírá spolupráci s StB. Agentura Reuters napsala, že Babišovo hnutí ANO je jednoznačně „nejpopulárnější, ale také nejkontroverznější politickou silou v Česku“.