Somálsko máme asi všichni v paměti jako zemi, kde není co jíst. Někteří z nás se o tom učili v 90. letech ve škole. Hladomor se do tohoto státu Afrického rohu vrátil vloni. Zemřeli v jeho důsledku desítky tisíc lidí. Humanitární organizace ale varují, že Somálci prchají před suchem, hladem i válkou pořád. Pokud cestu přežijí, je jejich cílem některý z uprchlických táborů.
Hladomor v oblasti Afrického rohu si už vyžádal několik desítek tisíc obětí a smrt hladem nadále hrozí obrovskému počtu lidí. Britské stanici BBC to řekl šéf humanitární mise OSN v Somálsku Mark Bowden.
Třetina všech potravin skončí v odpadkovém koši. Toto alarmující číslo zveřejnil Světový potravinový fond u příležitosti dnešního Dne potravin, který vyhlásila Organizace spojených národů. Už třetí desetiletí tak upozorňuje na fakt, že kvůli chudobě hladoví na světě příliš mnoho lidí.
Námořní pirátství je stále na vzestupu. K nechvalně proslulým břehům Somálska nově přibyly na seznam oblastí kde řádí mořští lupiči vody Guinejského zálivu na západě Afriky. Právě tam se ztratila další loď.
Humanitární katastrofa ve východní Africe neustává. OSN varuje, že tam může hladomor do konce roku zabít až tři čtvrtě milionu lidí. Podle OSN už hladomoru v Africkém rohu od začátku rekordně suché sezóny podlehly desítky tisíc lidí. Spojené národy aktuálně také navýšily počet somálských oblastí, ve kterých platí stav hladomoru, o region Bay. Humanitární situace se tam podle světové organizace prudce zhoršila - podvýživou tam prý trpí skoro šedesát procent dětí.
Nejsušší období za posledních 60 let způsobilo, že je v ohrožení až 12 milionů lidí. Taková alarmující situace je obrázkem dnešní východní Afriky. Organizace spojených národů varuje před katastrofou nebývalých rozměrů, pokud nebude urychleně poskytnuta humanitární pomoc. Do pomoci se mimo vládu zapojily i české humanitární organizace, které již vybraly na svých sbírkách kolem 8 milionů korun.
V Keni a Etiopii přeplněné tábory pro uprchlíky ze Somálska a nejhorší sucho za posledních 60 let. To jsou jen dva aspekty současné krize v Africkém rohu. Důsledkem toho je hladomor. Podle světových organizací totiž na 2 miliony žen a dětí ve věku do pěti let v této oblasti trpí podvýživou. Toto číslo zahrnuje téměř půl milionu dětí, jejichž život je bezprostředně ohrožen.