Den potravin varuje: Evropa jídlo vyhazuje, zatímco Afrika hladoví
Třetina všech potravin skončí v odpadkovém koši. Toto alarmující číslo zveřejnil Světový potravinový fond u příležitosti dnešního Dne potravin, který vyhlásila Organizace spojených národů. Už třetí desetiletí tak upozorňuje na fakt, že kvůli chudobě hladoví na světě příliš mnoho lidí.
Vysoké a stále kolísající ceny potravin jsou jednou z hlavních příčin současného hladomoru v Východní Africe. V rámci Světového dne potravin upozorňuje nejen na stoupající počet hladovějících dětí v Africe také humanitární organizace Magna – Děti v tísni.
„Situace v východní Africe je katastrofální nejen co se týče toho hladomoru jako takového, ale i některých průvodních jevů,“ vysvětluje Michal Borec z humanitární organizace Magna – Děti v tísni a dodává:
„Vzniklá situace je hlavně z toho důvodu, že ve východní Africe velmi dlouho přetrvávaly velké a extrémní změny podnebí, jejichž důsledkem je především zlikvidované zemědělství, extrémní sucho střídající se s přívalovými dešti, uhynulý dobytek. A tato situace vlastně vedla k tomu, že ceny potravin ve východní Africe stále rostly a dokonce ještě stále rostou.“
Půl milionu dětí v ohrožení života
Potraviny se tak stávají pro místní obyvatelstvo nedostupné. Chronickou podvýživou trpí ve východní Africe téměř dva miliony dětí, z čehož půl milionu trpí takzvanou akutní podvýživou, která je přímo život ohrožující.
Organizace Magna – Děti v tísni má v současnosti v terénu přes 350 pracovníků, kteří poskytují zdravotní a sociální pomoc dětem a jejich rodinám v nouzi v 53 projektech ve světě. Už několik let působí například v Keni, kde poskytuje zdravotnickou a nutriční pomoc. Jejím cílem je výrazně snížit výskyt těžké podvýživy zejména u dětí a u žen.
Magna pracuje v terénu
„Podstatou je spolupráce s místními nemocnicemi a zároveň zřizování speciálních nutričních stanic, které jsou v terénu,“ vysvětluje princip práce na místě Michal Borec.
Pracovníci Magny tak v terénu odchytávají podvyživené děti a v závislosti na jejich aktuálním zdravotním stavu rozhodují o konkrétní pomoci. Pokud je třeba dítě hospitalizovat, dostanou ho do spolupracující nemocnice a je mu poskytnuta pomoc tak, aby se mu zachránil život. Pokud není hospitalizace nutná, řeší se případ ambulantně v terénních nutričních stanicích
Letos v červenci vyhlásila humanitární organizace Magna –Děti v tísni veřejnou sbírku ‚Hlad v Africe‘.
Sbírka Hlad v Africe
MAGNA DĚTI V TÍSNI o.p.s.
121 100 49 97/5500 Raiffeisen bank
Michal Borec dodává, že navzdory ekonomické krizi mají ještě stále lidé srdce otevřené pro ostatní, kteří žijí v tíživějších podmínkách než oni sami.
Více informací je dostupných na webových stránkách organizace Magna – Děti v tísni.
Evropa potraviny vyhazuje
Zatímco Afriku sužuje nedostatek potravin, Evropa řeší opačný problém. Stále více nezkonzumovaných potravin končí v koši na odpadky. Šokující čísla přicházejí i od našich západních sousedů. Zatímco půl milionu dětí v Německu trpí každý den hladem, v popelnici skončí každoročně 20 milionů tun potravin.
Ministryně zemědělství Aignerová kritizuje rostoucí haldy potravin, které končí na smetišti, zatímco půl milionu německých dětí nemá pravidelnou stravu. Počet vyhozených potravin v Evropě narůstá.
Průzkum ukázal, že 58% Němců vyhazuje potraviny naprosto pravidelně, nejčastěji z důvodu prošlé lhůty konzumace.
Podle ministryně je třeba přehodnotit naše návyky. Německé humanitární organizace také upozorňují na nebezpečí, které v sobě skrývá tlak na pěstování plodin pro výrobu biopaliv v zemích třetího světa.