Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval k televizní debatě prezidenta Spojených států Baracka Obamu. Jak řekl, příležitost k tomu bude na podzim, po zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ahmadínežád nabízel podobné setkání obou státníků před kamerami i loni. Bílý dům ale debatu odmítl.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval Spojené státy, aby zničily své jaderné zbraně, které mají rozmístěné v řadě zemí po celém světě. Ahmadínežád se tak vyslovil v první den konference OSN o kontrole jaderných zbraní.
Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí prohlásil, že íránská vláda chce už zítra zahájit výrobu vysoce obohaceného uranu. Během dnešního dne prý Teherán o svém plánu oficiálně informuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Sálehí se takto vyjádřil jen pár hodin poté, co ho k obohacování uranu na vacet procent vyzval prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Írán by měl zahájit přípravy na obohacování svého uranu na 20 procent. V živě vysílaném vystoupení to prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho slova přišla tři měsíce poté, co světové společenství Teheránu navrhlo, že pro jeho výzkumný reaktor bude palivo vyrábět v zahraničí.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je židovského původu a tuto skutečnost maskuje svými útočnými výpady proti Izraeli. Napsal to britský deník Daily Telegraph s odvoláním na své vlastní pátrání po Ahmadínežádově minulosti.
Dvě třetiny Íránců mají důvěru v prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a 81 procent vyjadřuje spokojenost se způsobem, jakým v zemi probíhají volby. Vyplývá to z telefonického průzkumu, který mezi Íránci provedla americká Marylandská univerzita. Někteří západní a izraelští komentátoři přitom tvrdí, že po nedávných sporných volbách popularita Ahmadínežáda prudce spadla.
Dosavadní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se může ve středu ujmout funkce i pro druhé volební období. Definitivně to potvrdil nejvyšší duchovní vůdce země ájatolláh Chámeneí. Stalo se tak navzdory neustávajícím sporům kolem výsledu červnových voleb. Už i z nejvyšších íránských míst navíc zaznívá, že bezpečnostní aparát týrá aktivisty, kteří Ahmadínežádovo oficiální vítězství zpochybňují.
V Íránu pokračovaly masové protesty proti tomu, že úřady přisoudily volební vítězství dosavadnímu prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Nejméně jeden člověk byl zabit a mnoho dalších údajně zraněno. Demonstrace se zúčastnil i poražený opoziční kandidát Mír-Hosejn Músaví. Proti výsledkům ale bojuje hlavně právní cestou. Íránská rada dohlížitelů se sejde s opozičními vůdci v úterý, aby si vyslechla stížnosti na porušování pravidel, ke kterým podle opozice během voleb došlo. Své rozhodnutí pak zveřejní do deseti dnů. Povolební situaci v Íránu sleduje celý svět. Evropská unie vyzývá íránskou vládu k objasnění výsledků voleb a zahájení vyšetřování. Washington zatím s vyjádřením vyčkává.
Situace po prezidentských volbách v Íránu, kde obhájil funkci hlavy státu Mahmúd Ahmadínedžád, je stále napjatá. Nepokoje, které po ohlášení výsledků voleb propukly, označili pozorovatelé za největší za posledních několik desítek let. Policie zadržela asi stovku představitelů reformních stran. Poražený prezidentský kandidát Mír Hosejn Músáví se formálně odvolal proti výsledkům voleb a požaduje jejich zrušení. Průběhem íránských voleb je znepokojený i Washington. Nechce ale situaci komentovat. Zatím však americká vláda vítězství Ahmadínedžáda neuznala.
Íránská vláda oficiálně potvrdila výsledky prezidentských voleb. Vyhrál je dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Po vyhlášení oficiálních výsledků propukly v Teheránu šarvátky přívrženců Ahmadínežáda a jeho hlavního soupeře, liberála Mír Hosejna Mú-savího.