„S panem ministrem jsme se dohodli, že mě bude zastupovat ve funkci předsedy místopředseda NAÚ pan Barančík do té doby, dokud vláda nejmenuje nového předsedu,“ řekl. Z funkce odejde 30. dubna.
Stovky studentů speciální pedagogiky z Univerzity Jana Ámose Komenského dorazily před budovu Ministerstva školství. Protestují proti rozhodnutí akreditační komise, která škole neprodloužila oprávnění pro tento obor. Na škole si doplňují vzdělání učitelé, kterým chybí nutná kvalifikace. Ti tak budou muset řešit, jak obor dostudovat.
Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) neuspěla u Akreditační komise s žádostí o prodloužení akreditace speciální pedagogiky na dostudování současných studentů. Platnost akreditace učitelsky i neučitelsky zaměřeného magisterského oboru speciální pedagogika vyprší 30. září.
Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) se dnes ohradila vůči nedávné kritice od Akreditační komise. Závěry komise, která kvůli údajným nedostatkům žádá odebrání státního souhlasu škole, zástupci univerzity zpochybňují. Poukazují na údajně chybné informace, z nichž komise vycházela. Předsedkyně Akreditační komise se brání, že údaje jsou pravdivé.
Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. Uvedla to Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy.
Drtivá většina studentů soukromé Univerzity Jana Amose Komenského údajně nesplňuje podmínky pro státnice. Takový je závěr akreditační komise, která jednala o tom, jestli univerzitě prodlouží akreditaci na obory speciální pedagogiky. Škola dostala oprávnění jen do 30. září, aby mohli dostudovat ti ze studentů, kteří splnili potřebná kritéria.
Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského možná přijde o oprávnění působit jako vysoká škola. Odebrání oprávnění navrhne akreditační komise. Ta teď ale aktuálně řeší budoucnost studentů oboru speciální pedagogika, kteří mají naději, že dostudují na své univerzitě. Zástupci komise se dnes s vedením státních pedagogických fakult dohodli na vzniku pracovní skupiny, která by kvalitu studia na univerzitě kontrolovala.
Na ministerstvu školství se dnes bude řešit budoucnost studentů pražské Univerzity Jana Amose Komenského. Největší soukromá vysoká škola nezískala povolení k další výuce oboru speciální pedagogika. Šéf resortu Marcel Chládek z ČSSD se proto sejde s děkany jiných pedagogických fakult. Na společném jednání chce Chládek najít řešení, které umožní čtrnácti stovkám vysokoškoláků dostudovat svůj obor.
6:19
|Veronika Sedláčková, Martin Karlík, Tereza Chlubná, Václav Rokyta|Zprávy z domova
Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského by mohla zaniknout. Akreditační komise navrhuje ministerstvu školství, aby rozhodlo, že ústav už nadále nemůže působit jako vysoká škola. Důvodem mají být dlouhodobé problémy. Jedním z hlavních je prý příliš mnoho přijatých studentů a málo dostatečně kvalifikovaných přednášejících. Škola s kritikou nesouhlasí.
Vysoká škola ekonomická kritizuje Akreditační komisi za to, že zveřejnila návrh omezit akreditaci čtyřem magisterským oborům Národohospodářské fakulty. Podle vedení školy to škodí nejen fakultě, ale celé škole. Na druhou stranu je vedení VŠE přesvědčeno, že komise nakonec akreditace neomezí a studenti se budou moci hlásit i na nyní ohrožené obory.
Čtyři magisterské obory Národohospodářské fakulty Vysoké škole ekonomické v Praze možná přijdou o akreditaci. Doporučila to akreditační komise. Návrh teď musí posoudit ministerstvo školství. Pokud akreditaci oborům skutečně omezí, nebude na ně škola moct nabírat nové studenty.
1:52
|Igor Maňour, Květa Moravcová, Zuzana Plíšková|Zprávy z domova
Soukromá Vysoká škola Karla Engliše v Brně už nesmí přijímat nové studenty. Akreditační komise ji neprodloužila akreditaci oborů. Stávající studenti ale mohou dostudovat.
Právnickou fakultu Západočeské univerzity čeká klíčové rozhodnutí o její budoucnosti. Ode dneška až do středy bude Akreditační komise ministerstva školství rozhodovat, jestli škola bude moci znovu přijímat studenty, nebo výuka práv na západě Čech úplně skončí. K jednání se komise vrací po necelých třech měsících.
Speciální komise dnes posuzuje novou žádost o akreditaci pětiletého magisterského studia práv v Plzni. Pokud ji fakulta získá, bude od příštího akademického roku zajišťovat výuku 31 profesorů a docentů. Je to skoro dvojnásobek akademiků ve srovnání s červencem 2011, kdy komise hodnotila fakultu negativně.
Vysoké školství v Třebíči je ohroženo. Akreditační komise znovu odmítla Západomoravské škole prodloužit akreditaci na tři ze čtyř oborů, které se na škole vyučují. Znamená to, že škola v současné době nemůže přijímat studenty do prvních ročníků.
Ministr školství Petr Fiala prodloužil plzeňské právnické fakultě akreditaci pro magisterské studium o jeden rok, chce tak současným studentům posledního ročníku ulehčit situaci. O prodloužení jednal se zástupci akreditační komise a Západočeské univerzity. Prodloužení akreditace do roku 2016 ministerstvo zrušilo.
Nadace Charty 77 udělí letošní Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost předsedkyni Akreditační komise Vladimíře Dvořákové. Rozhodla se ji ocenit za ‚příkladné občanské postoje a občanskou statečnost‘, které ve své funkci prokazuje hlavně v poslední době.
Akreditační komise udělala další krok k odebrání akreditace plzeňským právům. Její členové podali nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Chtějí se tak bránit proti rozhodnutí ministra školství Josefa Dobeše, který navzdory stanovisku komise prodloužil škole akreditaci do roku 2016.
Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková bude muset čelit žalobě. Kvůli podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby ji podají studenti plzeňské právnické fakulty. Podle nich se tohoto činu měla Dvořáková dopustit, když změnila původní souhlas komise s prodloužením akreditace na nesouhlas.
Akreditační komise podala na ministra školství Josefa Dobeše trestní oznámení kvůli plzeňským právům. S odvoláním na šéfku komise Vladimíru Dvořákovou to uvedl server Lidovky.cz.
Právnická fakulta Západočeské univerzity zatím nezačne přijímat nové studenty magisterského i bakalářského studia. Počká, až bude mít v ruce výsledek správního řízení, které vede ministerstvo školství. Rozhodnutí o přijímání nových studentů prvních ročníků má mít škola v nejbližších dnech.
Ministr školství Josef Dobeš dnes učinil bezprecedentní krok, když v rozporu se stanoviskem Akreditační komise prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě do roku 2016. Komise přitom rozhodla, že nedostatky, především týkající se personálního zabezpečení, jsou tak vážné, že fakulta by měla skončit už letos.
Rozhodnutí ministra školství Josefa Dobeše prodloužit akreditaci plzeňským právům bude řešit sněmovní školský výbor. Jeho šéfka Anna Putnová z TOP 09 považuje ministrův krok za nezákonný. Neměl podle ní právo postavit se proti rozhodnutí Akreditační komise, která chtěla školu uzavřít kvůli nekvalitní výuce už letos v červenci.
Ministr školství Josef Dobeš oznámil, že v rozporu se stanoviskem Akreditační komise prodlužuje akreditaci plzeňské Právnické fakultě do roku 2016. Akreditační komise je naopak přesvědčena, že plzeňská práva mají skončit už letos, především kvůli nedostatečnému personálnímu obsazení pedagogického sboru. Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm říká, že ministerstvo školství došlo k závěru, že Akreditační komise pochybila.
Vedení plzeňské právnické fakulty stále doufá, že ministr školství Josef Dobeš školu, která má dlouhodobé problémy s kvalitou výuky a Akreditační komise jí proto neprodloužila magisterské studium, nezavře a postaví se proti návrhu komise. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové by to ale bylo v rozporu se zákonem a diplomy studentů, kteří by poté plzeňská práva vystudovali, by mohly být zpochybňovány. Jde přitom o tisícovku studentů.
Právnická fakulta v Plzni spoléhá na ministra školství, že neschválí stanovisko akreditační komise. Ta odmítla výzvu ministra Josefa Dobeše, aby přehodnotila své negativní stanovisko k plzeňským právům, a doporučila odebrání akreditace už v červnu tohoto roku. O osudu studentů, kteří se chystají znovu protestovat, a učitelů rozhodne ministr definitivně zítra.
|Jana Zemanová, ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar|Zprávy z domova
Výuka na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni zřejmě skončí už v červenci. Akreditační komise odmítla výzvu ministerstva školství k novému jednání o prodloužení akreditace magisterského programu práv.
O osudu plzeňské právnické fakulty rozhodne ministr školství Josef Dobeš na začátku příštího týdne. Slíbil to studentům, které přijal na svém úřadě. Teď si nechá zpracovat právní analýzy posudku akreditační komise.