Přestože se závodu o prolomení kódu Enigma připisuje zkrácení druhé světové války až o dva roky, odborníci tvrdí, že jeho rozluštění by dnes bylo triviální záležitostí.
Alan Turing se do světové historie zapsal především díky úspěšným pokusům zrychlit chápání kódovaných zpráv německého námořnictva během druhé světové války. Podílel se i na vývoji prvních počítačů.
Ve Spojeném království má vzniknout nový stipendijní Turingův program místo Erasmu+, kterého se už Británie od ledna nebude účastnit. České ministerstvo školství čeká na více informací.
Bankovka v hodnotě 50 liber je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou. Bude z plastu, a měla by tedy být odolnější, bezpečnější a hůře padělatelná.
Velká Británie zpětně omilostnila muže, kteří byli v minulosti odsouzeni za homosexualitu či bisexualitu. Dlouho očekávaný výrok tak vymazal tresty za dnes už neplatné sexuálně trestné činy. Zákonu, který vláda přijala v úterý, se přezdívá po britském matematikovi Alanu Turingovi, který stál za rozluštěním nacistického kódu Enigma. Posmrtné královské milosti se ale dočkal až v roce 2013, tedy 61 let poté, co byl obviněn z „trestného činu hrubé nemravnosti“, jak se v té době homosexualita označovala.
Vláda premiérky Theresy Mayové chce zavést takzvaný Turingův zákon, který by měl posmrtně omilostnit dnes už neplatné sexuálně trestné činy, k nimž ještě před 50 lety patřila například homosexualita. Zprávu o tom přinesl deník The Independent.
Vítězství nad nacisty se před 70 lety nerodilo jen v krvavých bojích na plážích v Normandii, ale taky daleko v týlu za psacím stolem. S tužkou a papírem tam desítky bezesných nocí strávili britští kryptoanalytici, kteří dokázali rozluštit i ty nejsložitější německé kódy. V našem seriálu o vylodění v Normandii vás teď vezmeme do kdysi ostře utajovaného areálu Bletchley Park. Ten se nejčastěji spojuje se strojem Enigma a geniálním matematikem Alanem Turingem.