Albánci

Albánci v textech na iROZHLASU

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

V Makedonii se rozhořel etnický spor. Vadí používání albánštiny

Politická krize, která už dva roky ochromuje Makedonii, se mění v etnický spor. Do ulic vycházejí nacionalisté a protestují proti požadavkům Albánců, píše evropský server EurActiv. Přitom se zdálo, že tento problém se vyřešil už před šestnácti lety, kdy po sedmiměsíčním povstání tamních Albánců, při kterém zahynulo na sto lidí, byla podepsána mírová smlouva, která dala této menšině větší práva. Albánci tvoří asi čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel Makedonie. Po prosincových předčasných volbách se však národnostní otázka znovu vynořila.

| mls |Zprávy ze světa

Buldozery v kosovské Mitrovici strhly zeď, která budila vášně mezi Srby a Albánci

Buldozery v neděli srovnaly se zemí spornou zeď, která v prosinci vyrostla v kosovské Mitrovici. Dvoumetrovou betonovou bariéru zbudovali tamní Srbové u mostu přes řeku Ibar, která odděluje většinově srbskou severní část města od albánského jihu, čímž vzbudili prudkou reakci kosovských úřadů. Obě strany spolu nakonec uzavřely dohodu, jíž se usnesly zeď zbourat.

2:34

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Naši politici jen slibují, stěžuje si kosovský Albánec. Němci ho vrátili domů

Obrovská nezaměstnanost i beznaděj jsou hlavní důvody odchodu desetitisíců kosovských Albánců do západní Evropy. Nejvíce je láká Německo, které je však jako ekonomické migranty hromadně vrací zpět. Vláda v Prištině má ale jen omezené prostředky, aby jim zajistila lepší život, proto se mnozí netají tím, že se o štěstí v cizině pokusí znovu.

|Olga Kořánková, msk |Zprávy ze světa

Osm makedonských policistů zemřelo při zásahu proti ozbrojencům na severu země

Při sobotním zásahu proti ozbrojené skupině na severu Makedonie zemřelo 8 policistů a 14 ozbrojenců. Podle makedonského ministerstva vnitra je po celodenní přestřelce dalších 37 strážníků zraněných. Policie skupině zabrala velké množství zbraní. Ve městě Kumanovo, kde policisté skupinu dopadli, žije početná albánská menšina.

4:39

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Kosovští Srbové se 15 let po válce cítí zrazeni. Bělehradem i mezinárodním společenstvím

Před 15 lety při bombardování Jugoslávie zasáhly síly NATO čínskou ambasádu v Bělehradu. Incident ale nezastavil letecké údery aliance, které nakonec přiměly jednotky Slobodana Miloševiče, aby se stáhly z Kosova. V roce 2008 pak Kosovo vyhlásilo nezávislost, země ale zůstává etnicky rozdělená, hlavně na severu v Mitrovici, kde Srby a Albánce od sebe symbolicky odděluje řeka Ibar.

|Jaromír Janev, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Etničtí Albánci žádají v zemích EU hromadně o politický azyl

Necelé dva měsíce po otevření schengenského prostoru pro Srbsko, Makedonii a Černou Horu se objevil první velký problém. Majitelé pasů těchto zemí albánské národnosti žádají v zemích Evropské unie po stovkách o politický azyl. Některé odhady samotných Albánců v Srbsku jdou dokonce do tisíců. Zatím nejoblíbenější zemí je pro nové emigranty Belgie.