Poslanci chtějí kromě nedávných sporů znovu prodiskutovat smlouvu na nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90. Původní deklarovanou cenu a počet vozidel totiž ministerstvo nedodrželo.
Ministerstvo obrany usiluje o koupi 24 nových letounů. Dosud jich má armáda pouhých 14. A to kvůli rozpočtovým škrtům, vysvětluje bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Řehkovo povýšení zdůvodnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potřebou propojit služební místo s konkrétní hodností a jí odpovídajícím konkrétním služebním platem.
Souběžně s výrobou vrtulníků se budou na nové stroje připravovat piloti a technici z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, odkud mají vrtulníky operovat.
Česko proto potřebuje podle Opaty NATO a modernizovanou armádu. Za největší nedostatek, které NATO vyčítá české armádě, je podle něj zpoždění budování těžké armády.
„Jsem velmi znepokojen současnou situací okolo bojových vozidel pěchoty. Tento projekt se nesmí zastavit nebo brzdit. Je to záležitost národní bezpečnosti a nesnese žádného odkladu,“ řekl Opata.
V polovině srpna, kdy hnutí Tálibán ovládalo už většinu území včetně hlavního města, armáda za vyhrocené situace pomáhala evakuovat ambasádu a afghánské spolupracovníky s rodinami.
Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží také Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.
„Potřebujeme novou krev a mladé lidi. Armáda pro ně může být první krok, první práce, ve které získají životní zkušenosti a přátele na celý život. Musíme armádu omladit,“ řekl v úterý Opata.
Víceúčelové drony a průzkumné přístroje nejsou v české armádě žádnou novinkou. Využívá je například při svých zahraničních operacích v Afghánistánu a Mali.
Vrtulníky pro armádu projdou testováním ještě před přepravou do Česka a po doručení dojde jen ke zkrácené vojskové zkoušce. Pokud odhalí nějaké problémy, jejich odstranění zaplatí USA.
„My jsme se víceméně domluvili s panem Hamáčkem, že vnitro by nekupovalo eurocoptery. Že by se dva vrtulníky předělaly pro policii. Tím bychom samozřejmě i ušetřili,“ řekl Babiš.
Přes tisíc vojáků trénovalo dva týdny obranu hlavního města Lotyšska a okolních vesnic. Bylo mezi nimi i 55 českých vojáků hlavně z Přáslavic s minomety a tatrami.
Podle hlavního armádního veterináře Miroslava Vopršala desetiletá pauza v soutěži ukázala, že se kynologie od té doby posunula, ale že vztah mezi psem a psovodem zůstává neměnný.
O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35.
Po tragickém incidentu následovala vojenská akce, která měla za cíl strůjce útoku vypátrat a dopadnout. Na detaily operace platí přísné informační embargo.
„Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení,“ uvedl v tiskové zprávě náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.
Vojáci v Kábulu si otevřou balíčky až na Štědrý den, kdy se také uskuteční společné posezení českých a slovenských vojáků, které zahájí mše sloužená českým kaplanem.
Jak šéf resortu obrany, tak náčelník generálního štábu armády Aleš Opata zdůraznili, že všechny události související s Procházkovým úmrtím se šetří, jak je obvyklé.