Také vítěz voleb Kyriakos Mitsotakis z vládnoucí strany Nová demokracie odmítl sestavit vládu. Parlament zvolený v neděli by se tak mohl rozpustit již na začátku příštího týdne.
Tsipras varoval před privatizacemi, které mají v plánu konzervativci. Ty zároveň kritizoval, že dohodu Řecka a Severní Makedonie ohledně názvu druhé jmenované země využili k politickému prospěchu.
V zemi tradičně tíhnoucí spíše k levici se k moci dostala konzervativně pravicová vláda. Výsledek řeckých předčasných voleb je projev tradičního zápasu politické levice a pravice.
Nová vláda bude jednobarevná díky stále platnému bonusu padesáti mandátů pro vítěze voleb. Tento systém byl sice v roce 2016 zrušený, ale zákon nezačal do letošních voleb platit.
„Tyto volby vrací Řecko do politického systému, který panoval před krizí – v dobrém i špatném. Znovu se vytváří bipolární politický systém,“ míní historik z FF UK.
Volby vyhrál jako lídr Nové demokracie, jež dostala téměř 40 procent hlasů. Díky volebnímu bonusu pro vítěznou stranu (50 mandátů) tak obsadí 158 ze 300 křesel v parlamentu.
Německo považuje téma reparací za uzavřené. Vláda kancléřky Angely Merkelové řecké nároky odmítá a odvolává se mimo jiné na dohodu o sjednocení Německa z roku 1990.
Jeden z mála levicových politiků v čele unijní země doplatil na urovnání sporu se Severní Makedonií - národovci v čele s opoziční Novou demokracií ho dokázali vnitropoliticky znemožnit.
„Před chvílí jsem měl tu čest být zde na Agathonisi uvítán stíhačkami tureckých vzdušných sil,“ řekl Tsipras během proslovu na ostrově. „Chtěly se rovněž zúčastnit naší oslavy,“ dodal.
Spor obou zemí trvá 27 let. Řekové považují název Makedonie, používaný sousední zemí po odtržení od bývalé Jugoslávie, za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou provincii.
Tsipras požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana ANEL, jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie.
„Řeckému premiérovi, který se z noční můry unijních politiků proměnil ve vítaného hosta a hostitele zahraničích partnerů, teď ale hrozí zlomit vaz národovecká otázka,“ píše Thomas Kulidakis.
Vláda získala podporu potřebné kvalifikované většiny poslanců až několik hodin před hlasováním. V zápětí makedonskému kolegovi Zoranu Zaevovi blahopřál řecký premiér Alexis Tsipras.
Při požáru se desítky obětí v letovisku Mati nedokázaly vymotat z labyrintu špatně navržených ulic, napsala agentura Reuters. Při požáru zahynulo přes 90 lidí.
Řecko zakázalo třídní výlety žáků středních škol do zahraničí. Zdůvodnilo to snahou, aby nebyli „traumatizováni“ spolužáci, kteří by si to nemohli finančně dovolit a museli by zůstat doma.
Agentura Moody's Řecku koncem týdne zlepšila rating. Jde o částečnou odměnu za to, že Atény usilovně splácejí a přistoupily i na brutální škrty. Problémům ale není konec a záleží na Německu.
Mezinárodní věřitelé připravují různé možnosti zmírnění dluhové zátěže Řecka, včetně varianty, že evropský záchranný fond ESM převezme úvěry, které zemi poskytl Mezinárodní měnový fond.
Řecký premiér chce obdarovat zhruba 1,5 milionu důchodců. Alexis Tsipras minulý týden přislíbil, že k tomu využije zhruba 617 milionů eur z rozpočtového přebytku, v přepočtu přes 16,5 miliardy korun. Vánoční bonus by dostali senioři, kteří berou měsíčně necelých 850 eur, tedy téměř 23 tisíc korun.
Řecké vládní reformy podle amerického prezidenta Baracka Obamy v dlouhodobém horizontu posílí řeckou ekonomiku. Řekl to po setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem v Athénách. Podle něj ekonomická krize v Řecku ovlivnila miliony pracujících a mladých lidí.
Řecká vláda Alexise Tsiprase čelí zatím největšímu odporu veřejnosti od nástupu k moci. Hnutí sjednocené pod heslem „Rezignujte“ svolalo na dnešní večer velkou demonstraci. Průzkumy ukazují, že vláda vedená levicovým uskupením Syriza ztratila důvěru většiny obyvatel.
Většina Řeků odmítá vládu Alexise Tsiprase. Podle průzkumu jí nevěří sedm z deseti obyvatel země. Kdyby se nyní konaly volby, zvítězila by zřejmě opoziční pravicová Nová demokracie.