Dvojici strážných hrozí za zneužití pravomoci a přijímání úplatků až 10 let vězení. Podle obžaloby pouštěli vězně, mimo jiné obchodníka se zbraněmi Fajáda, k vězeňskému telefonu v rozporu s předpisy.
V tisku se dočtete, že špion unesený v Libanonu Psík pracuje na ambasádě v Litvě. Ministryně obrany Šlechtová ještě jako šéfka resortu pro místní rozvoj utrácela za VIP salonek na pražském letišti.
Podle policejních dokumentů, do nichž měl možnost Radiožurnál nahlédnout, volal Alí Fajád z vězení proti pravidlům minimálně pět měsíců. Policie kvůli tomu stíhá tři dozorce.
Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila tři dozorce z pankrácké věznice ze zneužití pravomoci. Libanonci Alímu Fajádovi, který byl ve vazbě, údajně půjčovali mobil a umožnili mu telefonovat.
Soud v úterý zamítl žalobu čtyř Čechů unesených v Libanonu. Každý požadoval po státu deset miliónů korun jako odškodné. Čtveřice neprokázala, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit.
Kauza unesených Čechů v Libanonu, kterou podrobně popsali reportéři Radiožurnálu, nekončí. I když policie jeden z nejzáhadnějších případů letos uzavřela, případ bude stejně na konci ledna řešit soud.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se v propuštění údajného libanonského agenta Fajáda angažoval víc, než se dosud vědělo. Radiožurnál zjistil, že za ním byl sám ministr v tichosti ve vězení.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se v propuštění údajného agenta Alího Fajáda angažoval více, než se dosud vědělo. Radiožurnál zjistil, že za ním byl šéf české justice osobně ve vězení.
Libanonec Alí Fajád je na svobodě. Muže, o jehož vydání žádaly Česko Spojené státy, pustili z vazby v Bejrútu. Českému rozhlasu to potvrdil advokát Vladimír Řicica, který Fajáda v Česku zastupoval. Alí Fajád byl v Česku zadržen spolu s dalšími dvěma Libanonci v dubnu 2014. Spojené státy všechny tři podezřívají z podpory terorismu.
Velký problém české vojenské rozvědce zřejmě způsobil svou výpovědí Libanonec Alí Fajád. Těsně před svým propuštěním z vazby a odletem do Libanonu, ale i jednou předtím policii řekl, že měl za milion dolarů slíbenou pomoc vojenských zpravodajců. Radiožurnálu to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z bezpečnostní komunity.
Libanonce Alího Fajáda stále zadržuje tamní policie. Českému rozhlasu to řekl jeho obhájce Vladimír Řičica. Dodal, že důvod jeho zadržení v zemi, nezná.
Spojené státy Česku podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) nijak nevyčítají propuštění Libanonce Alího Fajáda. Stropnický to řekl po bruselské schůzce se svým americkým protějškem Ashtonem Carterem.
Poslanecká sněmovna nebude řešit kauzu údajné výměny Libanonce Alího Fajáda za pět zadržovaných Čechů. Opozici se to nepodařilo prosadit do programu nynější schůze. Neúspěšně také požadovala, aby se poslanci na plénu v neveřejném jednání zabývali i možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu. Koalice opoziční návrh zablokovala.
Pětice Čechů, pro kterou letěl do Libanonu vládní speciál, zatím není na svobodě. Podle ministra zahraničních věcí České republiky Lubomíra Zaorálka z ČSSD propustí libanonské úřady všechny muže dnes dopoledne. Na letišti v Bejrútu čeká český vládní speciál.
Libanonec Alí Fajád zůstává v pražské věznici na Pankráci a vládním speciálem do Libanonu neodletěl. Radiožurnálu to řekl jeho advokát Vladimír Řičica. Nepotvrdily se tak zatím spekulace, že by Fajád byl součástí výměny za pět unesených českých občanů.
Libanonec zadržovaný v Česku Alí Fajád využil jedné z posledních možností, jak zabránit svému vydání do Spojených států amerických. Tento týden se obrátil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), po němž chce, aby věc předložil Nejvyššímu soudu. Američané Fajáda podezřívají z napojení na kolumbijské teroristy a obchodování se zbraněmi.
Vrchní soud v Praze rozhodl o vydání Libanonce Alího Fajáda a dalších dvou cizinců do Spojených států. Tamní úřady je podezírají z napojení na teroristy a obchodování se zbraněmi. Vydání skupiny v září schválil pražský městský soud, trojice ale podala stížnost k Vrchnímu soudu, který ji na konci listopadu zamítl.