Ústavní soud odmítl stížnost tří Čechů, které před sedmi lety v Libanonu unesli ozbrojenci
Ústavní soud odmítl stížnost tří členů české výpravy, kterou v roce 2015 unesla v Libanonu skupina ozbrojenců. Od státu pak Češi žádali odškodné v celkové výši 40 milionů korun. Domnívali se, že české orgány chybovaly a mohly únosu zabránit. Justice však pravomocně rozhodla, že vinu nesou únosci a mezi úředním postupem českých orgánů a tvrzenou újmou neexistuje příčinná souvislost.
Ústavní soud stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, usnesení je dostupné v jeho databázi.
„Podstatou pro stěžovatele nevyhovujícího rozhodnutí obecných soudů se stala skutečnost, že mezi stěžovateli tvrzeným nesprávným úředním postupem organizačních složek státu a tvrzenou újmou ve skutečnosti neexistuje příčinná souvislost. Ústavní soud se s tímto posouzením ztotožňuje,“ stojí ve stručném usnesení.
Žalobu k soudu původně podali čtyři z pěti unesených Čechů – advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří v Libanonu zmizeli v roce 2015. V zajetí byli 199 dní. Se žalobou neuspěli u Obvodního soudu pro Prahu 1, Městského soudu v Praze ani Nejvyššího soudu.
Role zpravodajských služeb
Ústavní stížnost podávali už jen Kofroň, Homsi a Švarc. Tvrdili v ní, že únos v podstatě zapříčinily české zpravodajské služby. Soudy prý neumožnily předložit klíčové důkazy, což mělo mít politický podtext. Požadovali totiž svědecké výslechy politicky angažovaných lidí.
Vyšetřování kauzy Fajád se odkládá. Policie nemá dostatek informací
Číst článek
Soudy v kauze také uvedly, že zpravodajské služby sice spadají do výkonné moci, ale „nevykonávají státní správu ve vlastním slova smyslu“. Nepodléhají proto zákonu, na základě kterého je možné žádat od státu odškodnění za nesprávný úřední postup.
Unesení muži tvrdili, že rozvědka měla povědomí o plánované odvetě za zatčení Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Po návratu unesených mužů do vlasti byl Fajád z české vazby propuštěn.