Vědci pomocí umělé inteligence rozkrývají tajemství zuhelnatělých svitků z Herculanea, které přežily výbuch sopky Vesuv. Nově dešifrovaný dokument zřejmě popisuje poslední hodiny filozofa Platóna.
Díky míchání za vysokých teplot vznikaly velké částice vápence, takzvané klasty. Ty podle autorů výzkumu mají specifickou strukturu, díky čemuž malta a beton mají samozacelující se schopnosti.
Tři mladí vědci dokázali to, co se nikomu za téměř 2000 let nepodařilo. Rozluštili části zuhelnatělých svitků z Herculanea, které přežily výbuch sopky Vesuv. Text je přitom pro lidské oko nečitelný.
Mimořádný nález, tak italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano charakterizoval objev částí mramorových desek s vyrytým textem. Archeologové je našli v Ostii, starověkém římském přístavním městě.
Vatikán vrátí Řecku část sochařské výzdoby z Parthenonu. Římská katolická církev nazývá tento akt darem. Atény doufají i v navrácení soch ze sbírky Britského muzea.
Vláda svůj záměr hájí tím, že zvlášť pro seniory nebo lidi na vozíku byl pohyb po drolící se pěšině riskantní. Beton přitom navíc méně pohyblivým turistům nepomůže, protože se cesta prudce svažuje.
„Škody způsobené včerejším ohně byly ty nejmenší, co mohly být,“ uvedla řecká ministryně kultury, podle které žádná z hlavních památek ani místní muzeum neutrpěly škody.
Předběhli dobu s podlahovým vytápěním, stavbou akvaduktů a použitím betonu coby stavebního materiálu. A nyní vychází najevo, že staří Římané byli také mistry recyklace odpadových materiálů.
Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.
Při průzkumu dávné obchodní komunikace Trstěnická stezka nalezl v katastru obce Křenov na Svitavsku archeolog David Vích bronzovou sošku ženy. Asi 12 centimetrů vysoká plastika je antického původu.
REPORTÁŽ. Egyptská Alexandrie zůstává trochu nezaslouženě ve stínu pyramid nebo chrámu v Luxoru. Druhé největší město Egypta přitom má co nabídnout. Někdejší centrum světové vzdělanosti leží téměř celé pod moderní výstavbou, přesto tam teď archeologové otevřeli novou naučnou trasu. Vede areálem starověké univerzity kolem přednáškových sálů i římského divadla. Zpřístupněná je nově i soukromá vila stará dva tisíce let.
Takzvaný Islámský stát dále likviduje antickou Palmýru. Důkazy zveřejnilo Rusko, které pomocí dronů pořídilo v oblasti nové snímky. Islamisté podle nových záběrů zničili tetrapylon a centrální část římského divadla. Na místo historické památky navíc podle ruského ministerstva zahraničí míří dodávky s dalšími výbušninami, informovala agentura AP.
O vztahu antiky a moderní vědy budou na plzeňské univerzitě debatovat odborníci z celého Česka. Dvoudenní konferenci hostí Katedra filozofie Fakulty filozofické ve svých prostorách v Sedláčkově ulici.
V řeckých amforách se nepřepravovalo jen víno a olivový olej. Zkoumání DNA z jejich střepů ukazuje, že tyto nádoby obsahovaly také luštěniny, bylinky a ořechy.
|Klára Stejskalová, Eva Presová, Marína Dvořáková|Výtvarné umění
Obří panorama antického Pergamonu je ode dneška k vidění na berlínském Muzejním ostrově. Autor zachytil starořecké antické město v době jeho největší slávy.
Stálou výstavu s tisícovkou exponátů z doby starověkého Egypta, antiky i starobylé Číny otevírá dnes Národní galerie. Najdete ji ve zrekonstruovaných prostorách paláce Kinských.
V Pompejích se zřítila jedna z nejlépe uchovávaných památek - Dům gladiátorů. Zbytky tohoto antického města v Neapolském zálivu, které se uchovaly pod sopečným popelem Vesuvu od erupce v 1. století našeho letopočtu, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. A přestože lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků, poslední dobou výrazně chátrá.
Antická Trója byla zřejmě podstatně větší, než se dosud předpokládalo. Ukázala to nejnovější zjištění rakouských a německých archeologů, kteří pracují na nalezištích v severozápadním Turecku.