„Hlavně u aplikací na posílání šifrovaných zpráv, jako je WhatsApp, se podívejte na jejich stránky, jak přenést staré zprávy z jednoho telefonu do druhého, abyste o ně nepřišli,“ navádí Jan Cibulka.
„Adresa odesílatele nemá s Českým rozhlasem nic společného. V textu e-mailu jsou gramatické chyby a jde zjevně o nepříliš povedený překlad z angličtiny,“ upozorňují Jana Magdoňová a Jan Cibulka.
„Hackeři nejdřív napadli systémy archivu a zveřejnili e-maily uživatelů spolu s jejich hesly. Následně to zopakovali i u systému, který archiv používá k řešení požadavků čtenářů,“ říká Jan Cibulka.
O zákazu prodeje rozhodla administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v půlce června. Američané se bojí, že by antivirus firmy s vazbami do Ruska mohl krást data.
Avast čelí problémům i ve Spojených státech, ve kterých musí zaplatit pokutu 16,5 milionu dolarů (přes 393 milionů korun) a přestat prodávat data o uživatelích k reklamním účelům.
U počítačů a chytrých telefonů už je běžná antivirová ochrana, která je zabezpečuje před kybernetickými útoky. Od července letošního roku ji budou muset mít nově vyrobené automobily.
Francouzská policie případ začala řešit loni na jaře poté, co jí česká firma Avast informovala o počítačovém červu, známému jako Retadup, který byl kontrolován ze serveru v okolí Paříže.