Původní plán restrukturalizace počítal s tím, že už v lednu podnik pojede. Správce proto svolal na 28. února schůzi. „Bude se projednávat, jestli už společnost není v úpadku,“ říká Jana Klímová.
Hutní firma ArcelorMittal Ostrava vypouští do ovzduší nejméně prachu v historii. Emise přímo z komínů klesly na 500 tun ročně. V 70. letech to bylo téměř 40 tisíc tun. Podařilo se to díky vybudování nových technologií čištění a filtrace za 2 miliardy korun s výrazným přispěním Evropské unie.
Osm pracovníků ostravské huti se přiotrávilo vysokopecním plynem. V provozu společnosti ArcelorMittal Ostrava zasahovali záchranáři a sedm mužů ve věku 33 až 53 let skončilo v nemocnici. Jejich stav ale není vážný, jde o lehkou až středně těžkou otravu.
Hladiny některých nádrží na Ostravsku se začínají blížit historickým minimům. Hlavně velké průmyslové podniky se teď bojí, že nebudou mít kde brát vodu. Například největší huť v Česku ArcellorMittal už před několika měsíci snížila odběr z Žermanické přehrady a musí si vystačit se zásobami z Ostravice a s recyklovanou vodou.
Ostravská huť ArcelorMittal spěchá s přípravami na výstavbu obřího tkaninového filtru. Do roku 2015 musí být ekologické opatření hotové, a to podle podmínek z Evropské unie, která na ně velkou měrou přispěla. Podobný supervýkonný filtr huť už pořídila pro jednu ze svých aglomerací před dvěma lety, ta druhá se ale dostala na řadu až teď. A zatím tak zůstává jednoznačně nejprašnějším provozem celé společnosti.
ArcelorMittal není ve Francii vítán. Ostrá slova pronesl na adresu ocelářského gigantu francouzský ministr pro průmyslovou obnovu Arnaud Montebourg s tím, že společnost neplní sliby, které dala francouzské vládě. Vláda požaduje, aby se ArcelorMittal částečně postaral o zaměstnance, kteří přijdou o práci v důsledku uzavření dvou pecí ve Florange v Lotrinsku.
Málo volných míst a čím dál více lidí na úřadu práce. Tak vypadá konec roku v Moravskoslezském kraji. Pracovní trh v této části republiky ovlivňuje především průmysl. A právě ten jasně ukazuje, že dobře asi nebude. Příkladem je strach o práci u jednoho z největších zaměstnavatelů - společnosti ArcelorMittal Ostrava.
Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcellorMittal Ostrava (AMO) dnes demonstrovaly proti strategii této firmy a dalšímu propouštění. Odboráři zablokovali hlavní bránu do závodu a požadovali rychlé a důrazné řešení. Protesty ovládly nejen Ostravu, ale i další města v celé Evropě, kde má ArcelorMittal své závody.
Těžké rozhodování zažívají v těchto dnech zaměstnanci hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava. Kvůli tomu, že firma ohlásila propuštění šesti set lidí, musí se rozhodnout, zda svou výpověď nevymění za odstupné ve výši jedenácti až čtyřiadvaceti měsíčních platů. Právě dnes začne jednotlivé úseky a oddělení obcházet nejvyšší vedení společnosti.
Přijdou o práci tisíce lidí, pokud vyhasne v Ostravě jedna ze dvou vysokých pecí? Obava z propouštění stmelila odboráře společnosti ArcelorMittal Ostrava, kteří napjatě čekají, jak dopadne změna struktury v celé skupině ArcelorMittal.
Menšinové vlastníky ostravských hutí se dnešní valné hromadě pokusí vytěsnit jejich majoritní akcionář, globální ocelářský gigant Arcelor Mittal. A to za podmínek, které vlastníci 3,5 procent společnosti považují za neférové.