Podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Chaloupkové zájem o zájezdy v tomto období narostl o meziročně o desítky procent. A pobyty za nižší ceny už nejsou k mání.
Na konci loňského roku v České republice působilo 593 cestovních kanceláří, proti roku 2022 to bylo o 18 více. V roce 2019 před koronavirovou pandemií na českém trhu fungovalo 855 CK.
Až tři sta Čechů je v nyní v zahraničí s německou cestovní kanceláří FTI, která krachuje. Třetí největší cestovní společnost v Evropě usiluje o insolvenční řízení. Co to pro turisty znamená?
„Můžeme potvrdit úmrtí českého občana na jemenském ostrově Sokotra. O této skutečnosti byl náš zastupitelský úřad v Rijádu informován v pondělí,“ uvedl Drake.
„Samozřejmě zaznamenáváme případy, kdy někteří turisté nechtějí odcestovat na sever, ruší z důvodu obav. Pak zpravidla podléhají odstupnému a storno poplatkům,“ řekla Chaloupková pro Radiožurnál.
Cestovní kanceláře v Česku varují před podvodnými prodejci zájezdů. Ti se teď objevují hlavně na sociálních sítích. Od lidí získají peníze a dovolenou už jim nezařídí.
Zatímco ještě před dvěma lety jich na trhu působilo zhruba 880, dnes jich je skoro o tři sta méně. Některým společnostem se totiž loni nepodařilo prodloužit povinnou pojistku proti úpadku.
Desítky tisíc Čechů se letos chystají přes zimní svátky na lyže nebo do exotiky. Vloni totiž řada lidí svoji dovolenou kvůli pandemii koronaviru odložila a letos si ji už nechtějí nechat podruhé ujít.
Michal Veber z Asociace cestovních kanceláří uvedl, že cestovatelé nemusí mít strach ani z krachu cestovní kanceláře - na to jsou totiž v Česku všichni klienti ze zákona pojištěni.