Povinná výbava vozidel by se měla od října zmenšit. Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky a řidiči již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti.
Policie se zaměřuje na kontroly prošlých autolékárniček – podle lékaře ze záchranky je to nesmysl. Jak postupovat, když se stanete svědky nehody? Podívejte se na názorná instruktážní videa.
Oblastní charita v Hodoníně znovu po čtyřech letech organizuje sbírku starých autolékárniček. Většině totiž s příchodem nového roku končí doba spotřeby. Jejich obsah pošle seniorům do českých vesnic v rumunském Banátu.
Řidiče čeká výměna aspoň části autolékárničky. Většina si je kupovala nové před čtyřmi lety. Teď některým věcem končí doba použitelnosti. Informuje o tom MF Dnes. Řidiči by si proto měli zkontrolovat obsah autolékárniček. Jinak jim hrozí až dvoutisícová pokuta.
Prvním autolékárničkám, které si lidé kupovali kvůli ministerské vyhlášce, končí záruční lhůta. Po čtyřech letech si tak řidiči na Českolipsku začali kupovat nové. Použít jejich vybavení prý problém není stejně jako jejich výměna. Dopravní policie se proto na kontrolu autolékárniček zaměří.
Před odvolacím soudem ve Zlíně dnes stane bývalý velitel armádní zdravotnické základny v Bystřici pod Hostýnem Jiří Plášek. Podle obžaloby pochybením při nákupu autolékárniček připravil stát o smluvní pokutu přes 360 tisíc korun. Okresní soud mu loni uložil rok vězení. Plášek se odvolal.
Okresní soud v Kroměříži uložil bývalému veliteli Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřímu Pláškovi dvouletou podmínku. Pochybil při nákupu autolékárniček pro armádu. Podle obžaloby potvrdil převzetí celé objednávky, přitom část chyběla. Stát si tak nemohl inkasovat pokutu za zpoždění dodávky ve výši asi 360 tisíc korun.
Slovenská policie vyhlásila na tento víkend dopravní akci v okolí Nového Mesta nad Váhom. Chce se při ní mimo jiné zaměřit na kontrolu autolékárniček. Pro české řidiče, kteří ale znají odlišnosti našich a slovenských předpisů, pak vystává otázka, jak je to s tím, že na Slovensku musí být lékárnička v oranžovém pouzdře a se slovenským návodem první pomoci?
Zdravotnický materiál ze starých autolékárniček které museli v lednu letošního roku čeští řidiči kvůli změně legislativy vyměnit za nové, poslouží lidem v Africe. Humanitární organizace Adra začala staré lékárničky sbírat a právě tento týden vypravila do Keni poslední a současně největší zásilku zdravotnického materiálu.
6:56
|Zuzana Filípková, David Koubek, Eva Presová|Zprávy z domova
Nové autolékárničky první pomoc spíše zdržují a komplikují, říkají záchranáři. Kritizují hlavně resuscitační masku, která se stala součástí autolékárničky. Dnes se kvůli tomu sešlo ministerstvo zdravotnictví s Českou resuscitační radou. Ministerstvo dopravy ale zatím žádné další změny nechystá.
Jsou to dva měsíce, co musí být v autech nové lékárničky. Proti starým v nich přibylo několik věcí, například termofólie, nůžky, rouška, resuscitační maska a leták s první pomocí. Jak složitý leták, tak dýchací maska jsou ale podle záchranářů krokem zpět.
Už od soboty musí řidiči vozit v autě lékárničku s novým obsahem. Kromě toho musí mít u sebe povinně i reflexní vestu. Pokud na ni motoristé zapomenou, anebo si lékárničku nedoplní, hrozí jim pokuta až dva tisíce korun.
Motoristé v těchto dnech víc než vánoční dárky nakupují lékárničky. Od nového roku už je povinný nový typ, který má ve výbavě navíc i resuscitační masku s výdechovou chlopní, izotermickou fólii, nůžky se sklonem a leták s radami, jak zvládnout dopravní nehodu.